Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NV7B41403AK Series 4
Smart Oven with Catalytic Cleaning - Clean Black
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NV7B41403AK
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Smart Things Cooking
- Catalytic Cleaning - Grease is banished when you cook at high temperatures
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 596 x 570
Energy
Rating
| Type | Smart Oven with Catalytic Cleaning - Clean Black |
| Brand | Samsung |
| Model | NV7B41403AK Series 4 |
| Also known as: | NV7B41403AK |
| EAN: | 8806094467970 |
| Smart Things Cooking - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance | |
| Catalytic Cleaning - Grease is banished when you cook at high temperatures | |
| Natural Steam - Food stays succulent on the inside and crispy on the outside | |
| Bespoke Colour - Choose a colour that perfectly matches the style of your kitchen |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3850 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Bottom heating + Convection (single mode) | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 250 °C |
| Grill type | Variable dual grill |
| Grill power | 1600 W |
| Convection power | 1800 W |
| ECO mode | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Number of auto cooking programs | 20 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Catalytic (full) + Steam |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Clean Black |
| Interior material | Enamelled ceramic |
| Control position | Front / Top front |
| Handle colour | Black |
| Knobs colour | Black |
| Display type | LED |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass, Stainless steel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time |
| Apps supported | Samsung SmartThings |
| Child lock | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.05 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy consumption (standby) | 1 kWh |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Illumination location | Top |
| Bulb power | 25 W |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 596 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 32 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 560 x 549 x 579 mm |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Number of steam cooking containers | 1 |
| Steam cooking container types included | Non-perforated (solid) steam cooking container |
| Telescopic rail included | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
Effortlessly easy self-cleaning oven
Catalytic Cleaning
Save yourself the time and effort of scrubbing the oven. A Catalytic Cleaning[1] system makes it easy to keep the oven clean. The catalytic liner at the rear of the cavity absorbs grease from splashes and drips during cooking. So it cleans itself without any hard work or costly cleaning products.
More joy, less burden
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking[2] saves time and minimises the burden of cooking. By understanding your needs, it recommends personalised recipes[3] and creates a weekly meal plan. It also offers a guided cooking experience and enables effortless grocery shopping[4].
Keep food juicy inside and brown outside
Natural Steam[5]
Enjoy deliciously juicy, but crispy food. To use Natural Steam[5] simply place the dedicated tray on the bottom of the oven and pour water onto it. This then creates steam while you are cooking. It helps retain foods natural moisture, so it is juicy and tender inside, but brown and crisp outside.
Remarkably efficient
A+ rated energy efficiency
Make your home energy efficient. You can use the whole oven and enjoy exceptional A+ rated energy efficiency. All with the convenience of a large and flexible oven space.
Cook much more
Big Capacity (76L)
Create more and larger dishes with a massive 76 litre capacity oven. It opens up more possibilities in home cooking. You can prepare lots of different food together, like everything you need for a party. Or it can easily accommodate large items, like a king-size turkey, for a family gathering.
Keep food juicy inside and brown outside
Natural Steam
Enjoy deliciously juicy, but crispy food. To use Natural Steam simply place the dedicated tray on the bottom of the oven and pour water onto it. This then creates steam while you are cooking. It helps retain foods natural moisture, so it is juicy and tender inside, but brown and crisp outside.
Loading
You've added an item to your basket.