5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NV7B44205AS Series 4
Smart Oven with Dual Cook - Stainless Steel, A+ Rated
Retail Price
£429
Save £5
Was £434
Free Delivery
- Product code: NV7B44205AS
- Capacity (Usable Litres) - 76
- Electrical Connection - Hard-wired
- Dual Cook
- 25% Energy Saving - Reduce energy use by up to 25% by only using the top half*
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 596 x 596 x 570
Energy
Rating
| Type | Smart Oven with Dual Cook - Stainless Steel |
| Brand | Samsung |
| Model | NV7B44205AS Series 4 |
| Also known as: | NV7B44205AS, NV7B44205AS/U4, NV7B44205ASU4 |
| EAN: | 8806094336894 |
| Dual Cook - Cook two different dishes at different temperatures, all at the same time | |
| 25% Energy Saving - Reduce energy use by up to 25% by only using the top half* | |
| Catalytic Cleaning - Grease is banished when you cook at high temperatures | |
| Air Sous Vide - Cook food to tender and juicy perfection | |
| SmartThings - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance* |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Large |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 76 L |
| Total oven power | 3950 W |
| Oven net capacity | 76 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Top heating + Convection (single mode) | Yes |
| Bottom heating + Convection (single mode) | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 250 °C |
| Grill type | Variable dual grill |
| Grill power | 1600 W |
| Convection power | 2400 W |
| ECO mode | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Dual Cook Technology | Yes |
| Number of auto cooking programs | 20 |
| Closed door grilling | Yes |
| Cleaning type | Catalytic (full) + Steam |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamelled ceramic |
| Control position | Front / Top front |
| Handle colour | Stainless steel |
| Display type | LED |
| Door hinge | down |
| Door material | Glass, Stainless steel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 2 |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Cooking time, End cooking time |
| Apps supported | Samsung SmartThings |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.05 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.71 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81.6 |
| Power connection type | Hard-wired |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy consumption (standby) | 1 kWh |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Illumination location | Side, Top |
| Bulb power | 25 W |
| Bulb power 2 | 40 W |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 600 mm |
| Width | 596 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 596 mm |
| Weight | 36.4 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 560 x 549 x 579 mm |
| Installation compartment height (min) | 590 mm |
| Package width | 694 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 660 mm |
| Package weight | 42.3 kg |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £143 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £35 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.