Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung NZ64B6056GK Series 6
59cm Smart Induction Hob with Flex Zone Plus - Black
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: NZ64B6056GK
- Flex Zone Plus
- Slim Fit -Free up space in the kitchen to get more workspace for chopping, prepping and storing ingredients
- Auto-Pan Detection
- Power Plug - Hard Wired
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 48 x 590 x 520
| Type | Smart Induction Hob with Flex Zone Plus - Black |
| Brand | Samsung |
| Model | NZ64B6056GK Series 6 |
| Also known as: | NZ64B6056GK |
| EAN: | 8806094320848 |
| Flex Zone Plus - Fits different sized pots and pans giving you more cooking options without losing heat | |
| Slim Fit -Free up space in the kitchen to get more workspace for chopping, prepping and storing ingredients | |
| Auto-Pan Detection - Tells you to choose a different pan if it doesnt cover enough of the cooking zone | |
| SmartThings - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 0 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 shape | Rectangular |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Cooking zone 1 boost | 3200 W |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 shape | Rectangular |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 2000 W |
| Cooking zone 2 boost | 3200 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 shape | Rectangular |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 2000 W |
| Cooking zone 3 boost | 3200 W |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 shape | Rectangular |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 power | 1400 W |
| Cooking zone 4 boost | 2000 W |
| Boost function | Yes |
| Number of power levels | 15 |
| Pan detection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Front / Top front |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Connected load (electric) | 7400 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Power plug type | Hard Wired |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Width | 590 mm |
| Depth | 520 mm |
| Height | 48 mm |
| Weight | 12.3 kg |
| Installation compartment width | 561 mm |
| Installation compartment depth (min) | 479 mm |
| Installation compartment depth (max) | 481 mm |
| Installation compartment height | 55 mm |
| Package width | 690 mm |
| Package depth | 645 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 14 kg |
Extra cooking space
Flex Zone Plus
Cook a greater variety of dishes at once. The Flex Zone Plus is a wide, open area with denser heating elements. It offers the flexibility to use different cookware, including large and long dishes[1] , and detects[2] the number, size and shape. So everything is cooked evenly, with less dead zones.
Remote monitoring
Wi-Fi Connectivity
Enjoy added convenience and peace of mind with Wi-Fi Connectivity. You can monitor[3] the cooktop anytime, anywhere with the SmartThings App[4]. It lets you check if rings are on when youre not home and saves time as you can remotely set the timer and receive alerts. And it helps you fix errors!
More joyful cooking
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking[5] saves time and minimises the burden of cooking. By understanding your needs, it gives you personalised recipes[6] and a weekly meal plan. It also lets you monitor the cook tops settings[7] and enables effortless food shopping[8].
Combined control
Auto Connectivity
Save the time and effort of controlling the hood and cooktop separately. The Auto Connectivity function wirelessly aligns their status[9]. It lets you control the hood using the one-touch controls of the cooktop. You can instantly turn them on and off together for the ultimate in convenience.
More space, less effort
Slim Fit
Add useful extra storage space to your kitchen[10]. The cooktops slim fit design fits harmoniously with a wide variety of worktops regardless of their thickness. It also means there is more space for a larger storage drawer. And it is easier to fit, reducing the time and cost of installation.
Flex Zone Plus
Cook a greater variety of dishes at once.
Wi-Fi Connectivity
Enjoy added convenience and peace of mind with Wi-Fi Connectivity.
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful.
Extra cooking space
Flex Zone Plus
Cook a greater variety of dishes at once. The Flex Zone Plus is a wide, open area with denser heating elements. It offers the flexibility to use different cookware, including large and long dishes, and detects the number, size and shape. So everything is cooked evenly, with less dead zones.
More joyful cooking
SmartThings Cooking
Make your kitchen experience more joyful. SmartThings Cooking saves time and minimises the burden of cooking. By understanding your needs, it gives you personalised recipes and a weekly meal plan. It also lets you monitor the cook tops settings and enables effortless food shopping.
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
Loading
You've added an item to your basket.