5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark NZ691UK
Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Lift-Away, Grey
£149.99
Save £100
Was £249.99
£155.99 with delivery
Service that goes further
- Product code: NZ691UK
- Bin Capacity (Litres) - 1.1
- Container Type - Bagless
- Weight - 5.57 kg
- Cable Length (m) - 8
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1180 x 285 x 260

| Type | Anti Hair Wrap Upright Vacuum Cleaner with Lift-Away |
| Brand | Shark |
| Model | NZ691UK |
| EAN: | 0622356295208;622356295208 |
| Note | We have a demonstration model of this item on display in our showroom available for you to view |
| Corded upright vacuum cleaner | |
| Anti Hair Wrap removes hair from the brush-roll as you clean | |
| 2 floor modes for carpets & hard floors | |
| Transforms into a portable vacuum | |
| Includes Multi-Surface Tool and Crevice Tool | |
| Anti-Allergen Complete Seal | |
| 8m power cord | |
| LED headlights |
| Product type | Upright vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Grey |
| Dust capacity | 1.1 L |
| Hose length | 1.5 m |
| Allergy care | Yes |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor, Soft floor, Tile, Vinyl, Wooden floor |
| Noise level | 80 dB |
| Cord length | 8 m |
| Operating radius | 10.1 m |
| Power control | Electronic |
| Variable power | Yes |
| Power source | AC |
| Maximum input power | 750 W |
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 825 mm |
| Package weight | 9 kg |
| Paper packaging weight | 750 g |
| Width | 285 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 1180 mm |
| Weight | 5.57 kg |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
5 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now for delivery in 4+ weeks
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.