5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark NZ780UKT
Anti Hair Wrap Plus Upright Pet Vacuum with Lift-Away, Grey
Retail Price
£199
Save £100.99
Was £299.99
£205 with delivery
Service that goes further
- Product code: NZ780UKT
- Bin Capacity (Litres) - 2.5
- Container Type - Bagless
- Weight - 6.5 kg
- Cable Length (m) - 8
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1180 x 330 x 260

| Type | Anti Hair Wrap Plus Upright Pet Vacuum with Lift-Away |
| Brand | Shark |
| Model | NZ780UKT |
| EAN: | 622356306973;0622356306973 |
| Go portable with Powered Lift-Away: This upright transforms into a portable vacuum for the ultimate cleaning versatility | |
| Includes Motorised Pet Tool, Crevice Tool & Multi-Surface Tool | |
| Anti-Allergen Complete Seal captures and traps 99.9% of dust and allergens* inside the vacuum cleaner (*Based on IEC62885-2 (5.14) at 0.3 - 10 microns) | |
| Anti-Odour Technology: Guards against bad odours inside your vacuum to help keep your home smelling fresh. |
| Product type | Upright vacuum |
| Product colour | Grey |
| Dust capacity | 2.5 L |
| Country of origin | United Kingdom |
| Flexible hose | Yes |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Filtering |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor, Soft floor, Tile, Vinyl, Wooden floor |
| Noise level | 80 dB |
| Cord length | 8 m |
| Operating radius | 10.1 m |
| Dust container full indicator | Yes |
| Power source | AC |
| Maximum input power | 750 W |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 91.8 mm |
| Package height | 873 mm |
| Package weight | 9.18 kg |
| Paper packaging weight | 580 g |
| Width | 330 mm |
| Depth | 260 mm |
| Height | 1180 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
5 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.