5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark NZ801UKT Classic
Anti Hair Wrap Upright Pet Vacuum Cleaner, Blue
Retail Price
£199
Save £100.99
Was £299.99
£205 with delivery
- Product code: NZ801UKT
- Bin Capacity (Litres) - 0.83
- Container Type - Bagless
- Weight - 9.9 kg
- Cable Length (m) - 8
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 743 x 303 x 343

| Type | Anti Hair Wrap Upright Pet Vacuum Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | NZ801UKT Classic |
| Also known as: | NZ801UKT |
| EAN: | 0622356231398;622356231398 |
| Anti Hair Wrap Technology removes hair from the brush-roll as you clean, helping to keep it tangle-free | |
| DuoClean: 2 brush-rolls work together in 1 floorhead to clean all floors | |
| Powered Lift-Away Technology: Transform into a portable vacuum to easily clean stairs, soft furnishings and underneath furniture with continuously powered brush-rolls | |
| Includes Pet Tool, Upholstery Tool and Duster-Crevice Tool | |
| 8m power cord | |
| LED headlights |
| Product type | Upright vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Navy |
| Dust capacity | 0.83 L |
| Flexible hose | Yes |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | Air-clean |
| Dirt separating method | Cyclonic/filtering |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor |
| Animal care | Yes |
| Cord length | 8 m |
| Washable filter | Yes |
| Power source | AC |
| Maximum input power | 750 W |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 740 mm |
| Package weight | 10.3 kg |
| Width | 303 mm |
| Depth | 343 mm |
| Height | 743 mm |
| Weight | 9.9 kg |
Loading
5 years parts and labour. To activate your warranty go to sharkclean.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/-/GBP/ViewProductRegistration-Start.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
£199
Save £100.99
Was £299.99
£169.99
£229
Save £100.99
Was £329.99
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £66.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew



You've added an item to your basket.