Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OAG7M281EW
Tall Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: OAG7M281EW
- Net Capacity - 278 Litres
- Perfect protection, frost-free
- Quick-opening doors
- Manage functions and temperature with Electronic Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 595 x 650
Energy
Rating
| Type | Tall Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | OAG7M281EW |
| EAN: | 7333394036052 |
| Perfect protection, frost-free - 7000 No Frost with MultiFlow ensues stable temperature and humidity in the whole freezer to protect food quality. No Frost prevents ice from building up, eliminating the need to defrost | |
| Quick-opening doors. Minimum-effort accessibility - Easy access to the freezer with the quick-opening door system. The freezer actively supports the opening effort through a system that pushes the door outwards as the handle is pressed | |
| Manage functions and temperature with Electronic Control - Electronic control gives you the ability to make precise modifications of the temperature and other storage functions. This efficient Upright Freezer also gives you instant feedback of your adjustments on the digital control panel | |
| OpenSpace for easy access - This upright freezer is constructed using OpenSpace design for better visibility and flexible storage. The open glass shelves allow for easy access, while being easily removable for when you need to store big items |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Handle material | Metal |
| Door hinge | Left |
| Freezer net capacity | 278 L |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-ST |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.5 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 248 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 67 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 750 mm |
| Package height | 1916 mm |
| Package weight | 74 kg |
| Country of origin | Turkey |
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.