2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG OAG7M281EX
No Frost Tall Freezer, Silver, E Rated
Retail Price
£849
Save £50
Was £899
Free Delivery
Spread the cost:
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£70.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: OAG7M281EX
- Net Capacity - 278 Litres
- Perfect protection, frost-free
- Quick-opening doors
- Manage functions and temperature with Electronic Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 595 x 650
Energy
Rating
| Type | No Frost Tall Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | OAG7M281EX |
| EAN: | 7333394036083 |
| Perfect protection, frost-free - 7000 No Frost with MultiFlow ensues stable temperature and humidity in the whole freezer to protect food quality. No Frost prevents ice from building up, eliminating the need to defrost | |
| Quick-opening doors. Minimum-effort accessibility - Easy access to the freezer with the quick-opening door system. The freezer actively supports the opening effort through a system that pushes the door outwards as the handle is pressed | |
| Manage functions and temperature with Electronic Control - Electronic control gives you the ability to make precise modifications of the temperature and other storage functions. This efficient Upright Freezer also gives you instant feedback of your adjustments on the digital control panel | |
| OpenSpace for easy access - This upright freezer is constructed using OpenSpace design for better visibility and flexible storage. The open glass shelves allow for easy access, while being easily removable for when you need to store big items |
| Product type | Upright freezer |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 5 |
| Handle material | Metal |
| Door hinge | Left |
| Freezer net capacity | 278 L |
| Freezing capacity | 13 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-ST |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Fast freeze function | Yes |
| Interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.5 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 248 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 67 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 750 mm |
| Package height | 1916 mm |
| Package weight | 74 kg |
| Country of origin | Turkey |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £283 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.