2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja OG701UK
Woodfire Electric BBQ Grill & Smoker, Grey
£229
Save £70.99
Was £299.99
Service that goes further
- Product code: OG701UK
- Fuel Type - Electric
- Cooking Area (WxD) (mm) - 370 x 280
- All-in-one BBQ Grill, Smoker & Air Fryer with real Woodfire flavours
- 7 cooking functions: Grill, Smoke, Air Fry, Roast, Bake, Reheat, Dehydrate
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 340 x 460 x 460

| Type | Woodfire Electric BBQ Grill & Smoker |
| Brand | Ninja |
| Model | OG701UK |
| EAN: | 0622356266260;622356266260 |
| All-in-one BBQ Grill, Smoker & Air Fryer with real Woodfire flavours | |
| 7 cooking functions: Grill, Smoke, Air Fry, Roast, Bake, Reheat, Dehydrate | |
| Powered by electricity, its always ready to plug in and go - no charcoal, no gas | |
| Enjoy chargrilled searing & authentic smoky flavours with Woodfire Technology | |
| Perfect for gardens, patios, campsites & balconies | |
| Weather-resistant for year-round outdoor storage | |
| Includes 2x Woodfire Pellet starter packs, pellet scoop, crisper basket & chef-created recipe guide |
| Total power | 2400 W |
| Heat source | Electric |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Best uses | Balcone, Outdoor |
| Number of cooking zones | 1 zone(s) |
| Number of cooking programs | 7 |
| Electronic ignition | Yes |
| Smoke function | Yes |
| Temperature (max) | 240 °C |
| Cooking area | 1036 cm² |
| Oil tray | Yes |
| Country of origin | China |
| Assembly required | Yes |
| Portable | Yes |
| Top surface type | Griddle |
| Lid | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Plastic |
| Cooking surface (W x D) | 370 x 280 mm |
| Lid features | Hinged lid |
| Built-in display | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Legs | Yes |
| Number of legs | 4 leg(s) |
| Legs material | Plastic |
| Handle(s) | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Removable grill rack | Yes |
| Grease tray storage | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 460 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 340 mm |
| Weight | 14.8 kg |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 540 mm |
| Package height | 415 mm |
| Package weight | 19.4 kg |
| Package volume | 121014 cm³ |
| Number of heating elements | 1 |
| Suitable for camping use | Yes |
| UN number | 85166070 |
| Package type | Box |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase. To activate your warranty go to www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the QR code in your instruction booklet.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.