2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja OG850UK
Woodfire Pro XL Electric BBQ Grill & Smoker, Black
£399.99
Free Delivery
Service that goes further
- Product code: OG850UK
- Fuel Type - Electric
- Large-capacity outdoor electric BBQ grill, smoker & air fryer with built-in probe & 4 cooking functions
- Smart Cook System monitors food temperature as it cooks for perfectly cooked meat & fish
- Woodfire Technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 410 x 570 x 510

| Type | Woodfire Pro XL Electric BBQ Grill & Smoker |
| Brand | Ninja |
| Model | OG850UK |
| EAN: | 0622356276528 |
| Large-capacity outdoor electric BBQ grill, smoker & air fryer with built-in probe & 4 cooking functions | |
| Smart Cook System monitors food temperature as it cooks for perfectly cooked meat & fish | |
| 30% more cooking capacity*: fits up to 10 burgers, 6 steaks or 2 whole 3kg chickens | |
| Burns natural wood pellets for authentic smoky flavours | |
| Electric power: no charcoal, gas or flames | |
| Grill anywhere: Perfect for gardens, patios, campsites, balconies & more | |
| Weather resistant for year-round outdoor use | |
| Includes 2x Woodfire Pellet Starter Packs, Pellet Scoop, Crisper Basket, Recipe Guide | |
| vs OG700 series | |
| For outdoor use only |
| Total power | 1700 W |
| Type | Grill |
| Heat source | Electric |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Best uses | Outdoor |
| On/off switch | Yes |
| Smoke function | Yes |
| Temperature (max) | 240 °C |
| Thermometer | Yes |
| Oil tray | Yes |
| Integrated timer | Yes |
| Grill surface size (W x D) | 450 x 290 mm |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Country of origin | China |
| Top surface type | Griddle |
| Lid | Yes |
| Built-in capability | Yes |
| Cooking surface shape | Rectangular |
| Housing material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Cord length | 1.7 m |
| Legs | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Removable plate(s) | Yes |
| Removable grill rack | Yes |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Width | 570 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 410 mm |
| Weight | 18 kg |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 570 mm |
| Package height | 440 mm |
| Package weight | 22 kg |
| Recipe book | Yes |
| Food probe | Yes |
Loading
2 years parts and labour.To activate your warranty go to ninjakitchen.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/ninja-responsive/GBP/ViewProductRegistration-Start.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

You've added an item to your basket.