2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
AEG ORC5S331EX
Low Frost Fridge Freezer, 70/30, Silver, E Rated
Retail Price
£550
Save £29
Was £579
Free Delivery
Spread the cost:
£45.84 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 3rd April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£45.84 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: ORC5S331EX
- Net Capacity - Fridge 232 Litres/Freezer 107 Litres
- Rapid temperature recovery
- LowFrost makes defrosting easier, and needed less frequently
- Internal Electronic Control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1860 x 595 x 650
Energy
Rating
| Type | Low Frost Fridge Freezer |
| Brand | AEG |
| Model | ORC5S331EX |
| EAN: | 7333394033013 |
| Rapid temperature recovery. Total food protection - The 5000 ColdSense Fridge Freezer rapidly returns to the correct temperature after door opening and closing, thanks to precise electronic sensors. This helps prevent temperature shocks and food spoilage for total food protection | |
| LowFrost makes defrosting easier, and needed less frequently - Efficient Fridge Freezer with advanced Low Frost technology which makes the work of defrosting easier and less often needed by using hidden cooling circuits that minimize frost build up | |
| Internal Electronic Control. For cooling precision - The Internal Electronic Control feature gives you full command of the storage conditions of your food. The LED indicators show you the temperature setting clearly for convenient adjustment and control | |
| LED lighting illuminates every corner - The internal LED lighting produces a discreet, soft light, shining evenly across the whole space. Plus, LED bulbs are smaller and more energy efficient than standard bulbs - a more sustainable choice | |
| More robust, more stable. With safety glass - For optimum stability and day-in-day-out robustness, all shelves are made of safety glass - the best material to ensure perfect reliability |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Total net capacity | 339 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise level | 39 dB |
| Fridge net capacity | 232 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 107 L |
| Freezing capacity | 5 kg/24h |
| Star rating | 4* |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.5 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 242 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 100 |
| Width | 595 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1860 mm |
| Weight | 67 kg |
| AEG technologies (food storage) | DynamicAir |
| Package width | 664 mm |
| Package depth | 728 mm |
| Package height | 1916 mm |
| Package weight | 73 kg |
| Country of origin | Turkey |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product/.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £183.33 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.