Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Ninja PG301UK
Gas BBQ Grill
£699.99
Save £299.01
Was £999
Free Delivery
Spread the cost:
£58.34 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: PG301UK
- Fuel Type - Propane/butane
- Cooking Area (WxD) (mm) - 630 x 430
- 5-in-1*
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1227 x 637 x 1513
| Type | Gas BBQ Grill |
| Brand | Ninja |
| Model | PG301UK |
| EAN: | 0622356300810 |
| 5-in-1*: Grill, smoke, roast, griddle, and make perfect pizzas*. (*Griddle and pizza accessories sold separately.) | |
| CyclonicHeat-iQ: Fast, even cooking thats easy to use for the perfect flavour | |
| Cyclonic Fan: High-velocity convection fan evenly circulates heat and air around food | |
| Precision Burner Control: Dial in and maintain an exact temperature from 95C to 315C | |
| Plug-in to Power: Requires a 3-prong outdoor extension lead and 13kg patio gas (propane gas) bottle | |
| Dimensions: L:151.31cm W:63.7cm H:122.71cm |
| Total power | 400 W |
| Type | Barbecue |
| Heat source | Propane/butane |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Best uses | Outdoor |
| Number of cooking zones | 3 zone(s) |
| Number of cooking programs | 5 |
| On/off switch | Yes |
| Electronic ignition | Yes |
| Smoke function | Yes |
| Indirect grilling | Yes |
| Heat distribution technology | Even Temp technology |
| Temperature (max) | 315 °C |
| Cooking area | 2709 cm² |
| Number of persons | 8 person(s) |
| Number of doors | 2 door(s) |
| Country of origin | China |
| Assembly required | Yes |
| Form factor | Cooking station |
| Top surface type | Grate |
| Lid | Yes |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Cooking surface shape | Rectangular |
| Housing material | Stainless steel |
| Cooking surface (W x D) | 630 x 430 mm |
| Cooking surface material | Cast iron |
| Non-stick coating | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Cord length | 0.19 m |
| Castor wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Drip tray | Yes |
| Removable drip tray | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |
| AC input voltage | 240 V |
| Width | 637 mm |
| Depth | 1513 mm |
| Height | 1227 mm |
| Weight | 59 kg |
| Package width | 777 mm |
| Package depth | 1183 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 76 kg |
| Manual | Yes |
| Recipe book | Yes |
| Package type | Box |
| Packaging content | Included in the box: Ninja FlexFlame Outdoor Cooking System, 2 Porcelain Enamel Cast Iron Grill Plates, Porcelain Enamel Coated Steel Indirect Roast & Smoke Rack, Grease Tray, Removeable Pellet Box, Quick Start Guide with recipes and cooking charts, Recipe Cards, Woodfire Pellet Sample Pack – All Purpose and Pellet Scoop. |
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Thu 28th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Loading
You've added an item to your basket.