2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg PGF32G Classic
31cm 2 Burner Gas Domino Hob, Stainless Steel
£419
Free Delivery
- Product code: PGF32G
- Controls - Rotary
- 30 cm gas hob
- 2 gas burners
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 70 x 310 x 512
| Type | 2 Burner Gas Domino Hob |
| Brand | Smeg |
| Model | PGF32G Classic |
| Also known as: | PGF32G |
| EAN: | 8017709138059 |
| 30 cm gas hob | |
| 2 gas burners | |
| Easy -to -handle controls |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 310 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 2 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Middle rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 2500 W |
| Cooking zone 2 type | Simmer |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Middle front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1050 W |
| Wok burner | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Finish type | Matt |
| Safety valve | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 310 mm |
| Depth | 512 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Installation compartment width | 292 mm |
| Installation compartment depth | 494 mm |
| Package weight | 8.1 kg |
Compact volumes and essential design
Strict forms, simple and essential design for a timeless style, yet with a contemporary feel. Smeg Classica is made of a series of iconic and elegant domestic appliances that are finished in smart stainless steel. Ovens, coffee machines, hobs, hoods, fridges, dishwashers and more make a real impact with their smooth and sleek design lines.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £139.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.