2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg PGF962 Classic
87cm 6 Burner Gas Hob, Stainless Steel
Retail Price
£799
Free Delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Fri 1st May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.19 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: PGF962
- 6 burner gas hob gives you lots of room to cook
- Automatic ignition for instant heat
- Wok burner provides quick, intense heat
- Easy-to-use knob controls
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 78 x 867 x 512
| Type | 6 Burner Gas Hob |
| Brand | Smeg |
| Model | PGF962 Classic |
| Also known as: | PGF962 |
| EAN: | 8017709327187 |
| 6 burner gas hob gives you lots of room to cook | |
| Automatic ignition for instant heat | |
| Wok burner provides quick, intense heat | |
| Easy-to-use knob controls |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Countertop |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 4000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power | 1050 W |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power | 1050 W |
| Cooking zone 4 position | Central rear |
| Cooking zone 4 power | 1750 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power | 4000 W |
| Cooking zone 6 position | Right rear |
| Cooking zone 6 power | 1750 W |
| Wok burner | Yes |
| Knobs colour | Stainless steel |
| Pan support material | Cast iron |
| Housing material | Stainless steel |
| Finish type | Brushed steel |
| Ultra-low profile | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Width | 867 mm |
| Depth | 512 mm |
| Height | 78 mm |
| Weight | 18.1 g |
| Cord length | 1.2 m |
| Package width | 942 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 185 mm |
| Package weight | 21.8 g |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.