2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
DeLonghi PRO 965 MXX
90cm Dual Fuel Range Cooker
£999
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 28th April*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.39 p/m
Flexible Finance Options
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: PRO965MXX
- Color: stainless steel
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Burners - 5
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 860 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | DeLonghi |
| Model | PRO 965 MXX |
| Also known as: | PRO965MXX |
| EAN: | 8024651216988 |
| Color: stainless steel | |
| Splashback | |
| Stainless steel squared h40mm cooktop | |
| 5 gas burners of which one DC | |
| Cast iron pan supports | |
| Touch control digital programmer | |
| Brushed metal finishing knobs with outer bezel | |
| Stainless steel door frame with see through glass | |
| Brushed metal finishing handle | |
| Double glass door with removable inner glass | |
| Electric fan oven 6 function | |
| A class | |
| 87 net liters cavity with side racks | |
| Easy to clean enamel cavity | |
| Oven lamp | |
| Cooling fan | |
| Drop down door storage compartment | |
| Adjustable feet | |
| Accessories: 1 tray, 1 trivet, 2 wire handles, 1 shelf, 1 cast iron wok support |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Integrated clock | Yes |
| Hob type | Gas |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 position | Left front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 position | Central |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 4000 W |
| Cooking zone 5 position | Left rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1750 W |
| Flame failure device | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 87 L |
| Grill | Yes |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Removable oven door | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 6 |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Slow cooking | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.09 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.87 kWh |
| Energy efficiency index (EEI) | 94.6 |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 860 mm |
| Weight | 75 kg |
| Package weight | 83 kg |
| Country of origin | Italy |
Big Cavity
87 usable liters with 7 levels with easier to remove side racks for your multilevel preparations.
Fan asisted grilling
Fan assisted grilling speeds up overall cooking. It's ideal for gratin dishes where you want the food to be thoroughly cooked without burning the surface.
Double crown burner
Double crown powerful burner
Kind to the Planet
They may be big on contemporary style but they make a small imprint on the environment owing to their A-class energy ratings unusual given the size of the ovens at 106 usable litres of space.
Keep Warm (Low Heat function)
By setting the temperature at 50C and using the fan to spread the heat evenly, you can easily keep cooked food warm without spoiling it for those unexpectedly delays.
Convection with fan
Fan Assisted Cooking spreads the heat evenly in the oven for perfect results every time. It's perfect for food that requires the same level of cooking inside as well as outside, like roast meat, fish, chicken and turkey
Convection Cooking
The heat comes from the top and bottom of the oven. It's the perfect solution for roasting, baking, pizzas and cakes.
Grill
Grill
With the variable Electric Grill, you can use the low setting for gentle grilling snacks or toasts and use the high setting for quick grill of steaks or chicken.
True Fan Cooking
True Fan Cooking
With the heating element located around the fan, you can cook many kinds of food on different levels without mixing flavors and smells. This function is great for foods that need to be well cooked but at the same time needing to stay tender and moist.
Fan Assisted Grilling
Fan Assisted Grilling
Fan assisted grilling speeds up overall cooking. It's ideal for gratin dishes where you want the food to be thoroughly cooked without burning the surface.
Defrost
The defrosting function operates the fan only without any heating. The even circulation of the air inside the oven results in a rapid defrost of frozen foods.
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery. To activate your warranty go to www.delonghi-cookers.co.uk/warranty-registration/'.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £333 with a 3 month plan. Read More




Loading
You've added an item to your basket.