Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Philips PSG6064/86 6000 Series PerfectCare
Steam Generator Iron
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: PSG6064/86
- Safety carry lock
- Auto-shut off
- Easy descaling
- Compact and convenient
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 269 x 168 x 368
| Type | Steam Generator Iron |
| Brand | Philips |
| Model | PSG6064/86 6000 Series PerfectCare |
| Also known as: | PSG6064/86 |
| EAN: | 8720389004889 |
| Safety carry lock | |
| Auto-shut off | |
| Easy descaling | |
| Compact and convenient | |
| Powerful steam | |
| OptimalTEMP | |
| 1.8 l detachable water tank |
| Iron power | 2400 W |
| Steam boost performance | 600 g/min |
| Soleplate type | SteamGlide Advanced |
| Maximum steam pressure | 8 bar |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Continuous steam performance | 130 g/min |
| Product colour | Black |
| Steam boost function | Yes |
| Heating time | 2 min |
| Continuous steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Refill any time | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Cord length | 1.65 m |
| Cord storage | Yes |
| Hose length | 1.6 m |
| Easy to set up and store | Yes |
| Hose storage | Yes |
| Steam-ready light | Yes |
| Width | 168 mm |
| Depth | 368 mm |
| Height | 269 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Iron weight | 1.2 kg |
| Soleplate gliding star rating | 5 |
| Package width | 227 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 342 mm |
Safe-carry lock for safe and easy transport
Lock your iron securely to the base station for easy carrying around the house and to reduce the risk of accidentally touching the hot soleplate.
Automatic shut-off when iron is left unattended
Auto-shut off to save energy and for peace of mind
Easy De-Calc to extend the lifetime of your iron
It's easy to maintain your steam generator with Smart Calc Clean, our built-in descaling system. It will remind you when it's time to descale and includes a container to make descaling easy and safe. Since it is reusable you will save money and never need to buy extra cartridges.
Lightweight and compact for easy use and storage
Thanks to its compact size it's light and easy to handle as you iron your clothes. It even fits on your ironing board. But don't think smaller means less powerful. Thanks to our exclusive ProVelocity technology, we've made powerful steam generators that are lightweight and more compact than ever.
Powerful steam for crease removal
Strong, continuous steam for effective crease removal of even the most stubborn creases on the thickest fabrics.
OptimalTEMP technology, no burns guaranteed
With OptimalTEMP technology you achieve great results with one ideal temperature setting. We guarantee that this iron will never burn any ironable fabric when it is left unattended. You can safely leave it resting on your clothes or ironing board.
1.8 L detachable water tank for easy refilling
A 1.8-litre transparent tank gives you up to 1.5 hours of continuous use. See clearly how much water is left and refill easily at any time under the tank through the large filling door.
Loading
You've added an item to your basket.