2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense PT1
4K Smart Laser Cinema, 4K Ultra HD, Black
£1,599
Spread the cost:
£133.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: PT1TUK
- Projection Size - 80"-150"
- Operating System - VIDAA U
- LPU Digital Laser Engine - 110%BT.2020 Super wide colour gamut , E0.9 Super high colour accuracy, 4K UHD High Resolution - A scene with incredible clarity, 2500 ANSl Lumens Brightness
- 80''-150 Projection Size & Ultra Short Throw Technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 119 x 521 x 282
| Type | 4K Smart Laser Cinema |
| Brand | Hisense |
| Model | PT1 |
| Also known as: | PT1TUK |
| EAN: | 6942351423005 |
| LPU Digital Laser Engine - 110%BT.2020 Super wide colour gamut , E0.9 Super high colour accuracy, 4K UHD High Resolution - A scene with incredible clarity, 2500 ANSl Lumens Brightness - Comfortable perceived brightness. | |
| 80''-150 Projection Size & Ultra Short Throw Technology - Utilizing Ultra Short Throw Technology, the PT1 projects vivid, lifelike images ranging from 80 inches up to a massive 150 inches. Just place the console at the right distance from your wall to deliver the perfectly sized picture for your room, even in a compact space. | |
| IMAX ENHANCED - IMAX-quality cinema is now within reach. Hisenses PT1 is certified by IMAX and Hollywoods leading technical specialists to bring IMAXs signature picture quality right into your home. Experience the worlds most innovative movie-going technology with breath-taking visuals and immersive sound. | |
| 2500 Lumens Brightness & AI Brightness Optimization - Dive into a world where lights dazzle and shadows deepen. With a stunning 2500 ANSI Lumens brightness, every subtle detail emerges with clarity. The advanced AI Light Optimization dynamically adjusts brightness to match your surroundings and content, ensuring a perfectly vibrant yet comfortable viewing experience. | |
| AI Clarity - The sophisticated DLP system controls 2.07 million micro mirrors to deliver sharp 4K pictures up to 150'', while the AI 4K Clarity provides finely-detailed visuals and crystal-clear precision in every pixel. | |
| AI 4K Upscaler - Elevates low-resolution content to new levels of clarity. | |
| AI Noise Reduction - Intelligently reduces noise for crystal-clear visuals. | |
| AI HDR Upscaler - Automatically detects and matches the dynamic contrast format of your content for deeper blacks and brighter highlights. | |
| AI Colour - Discover a universe of colour like never seen. Surpass all other display technologies for unmatched colour space and colour accuracy, perfected by AI Colour Technology for every frame. | |
| Total HDR Solution - Dolby Vision/HDR 10/HDR 10+ & 3000:1 Contrast - Experience layered visuals that are rich, detailed, and true to life. With 3000:1 contrast, lights dazzle and shadows deepen. Dolby Vision and support for multiple High Dynamic Range (HDR) standards further enhance depth, contrast, and intricate details for a truly cinematic experience. | |
| 3D - Brings every scene to life with stunning realism, making everything on display feel truly immersive. | |
| Dolby Atmos - 2*15W front-firing speakers+2*8W top-firing speakers - Experience powerful, front-firing sound with dual 15W speakers, while dual 8W up-firing speakers enhance every detail with crisp precision. Powered by Dolby Atmos, immerse yourself in a truly elevated audio-visual experience. | |
| Auto Screen Alignment - Set up your laser Cinema in seconds, Active auto screen alignment function, simply position your PT1 and let cameras do the rest. | |
| VIDAA OS & VIDAA voice - Dive into the best of Al-powered global and local entertainment. Access endless entertainment instantly, right out of |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 2032 - 3810 mm (80 - 150) |
| Light source type | Laser |
| Analog signal format system | Not supported |
| 3D | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 2.0 Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10), High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Operating system installed | VIDAA U |
| Operating system version | U7 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 46 W |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Equalizer | Yes |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Video formats supported | AVI, OGM, WMV, MP4, MOV, VOB, MPEG, MKV, FLV, MPG, 3GP, HEVC/H.265, MPEG2, VP9, H.264, MPEG4, VC-1, MVC |
| Image formats supported | GIF, JPEG, BMP, PNG |
| Audio formats supported | WMA, WAV, MP4, WMV, FLAC, MP3, AAC, MP2 |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Market positioning | Home cinema |
| Product colour | Black |
| Power source | AC |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 200 W |
| AC input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Weight | 7.2 kg |
| Width | 521 mm |
| Depth | 282 mm |
| Height | 119 mm |
| Package width | 647 mm |
| Package depth | 443 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
| Remote control included | Yes |
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 16th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£9.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £533 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.