Sony K55XR80PU BRAVIA 8
55" 4K OLED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Spread the cost:
Save more together
  • Product code: K55XR80PU
  • Screen (Inches/Type) - 55 4K Ultra HD OLED
  • Operating System - Android TV
  • Auto HDR Tone Mapping
  • Auto Genre Picture Mode
  • Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 732 x 1223 x 248
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
F
Energy
Rating
Slim One Slate. Beautiful from everywhere.
Seamlessly blends into your wall
Vibration finish. Harmonises with your home.
Perfectly integrates TV and soundbar, almost no stand visible
Multi-purpose stand fits your style
Clutter-free from every angle
Beautiful colours from any angle
Bring cinematic pictures home
Crystal clear voice. Precise dialogue.
All-round cinematic, go beyond conventional virtual surround sound
Ready for 360 Spatial Sound Personalizer
Control your BRAVIA Theatre effortlessly
Sony | BRAVIA Connect app
HDMI connection. Easier for everyone.
Single view, simultaneous sound
Everything you stream. All on one screen.
Bring the cinematic experience home, enjoy movies included with BRAVIA
SONY PICTURES CORE brings the cinematic experience home
Watch Netflix in studio quality, automatically optimised
Sony and Prime Video bring studio pictures home
Immersive movie experience
Stay tuned. Stay calm.
Just use your voice to control your TV with help from Google Assistant
Connect with your Alexa
Chromecast built-in
Compatible with Apple AirPlay 2
Ask Siri to control your TV with just your voice
Apple Fitness+. Now on BRAVIA.
More intuitive. Modern interface.
Best seat. Anywhere. Anytime.
Auto Power Saving
Proximity Alert
A handy way to control your TV
Video chat on a bigger screen
Catch up with friends and family on a bigger screen when you pair your TV with BRAVIA Cam.
Camera covered, privacy protected
Eco Remote. Easy to find, clean and use anytime.
Balancing environment and entertainment
Check your eco settings. See your power usage.
Made with recycled plastic
Designed to be sustainable. Our compact premium Eco Remote uses approximately 80 recycled plastic.
Beautiful design. Made durable. With less virgin plastic.
Less packaging. Less CO2.
Perfect for PlayStation? 5
Auto HDR Tone Mapping
Auto Genre Picture Mode
Stream PlayStation games to your BRAVIA
One place for all your game settings
Dolby Vision for gaming. Supported.
Various features in HDMI 2.1
Type 55" 4K OLED Smart TV
Brand Sony
Model K55XR80PU BRAVIA 8
Also known as: K55XR80PU
EAN: 4548736159785
Various features in HDMI 2.1
Display diagonal 139.7 cm (55)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology OLED
Screen shape Flat
Supported video modes 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p
Supported graphics resolutions 3840 x 2160, 4096 x 2160
Native refresh rate 120 Hz
Display diagonal (metric) 1390 mm
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV Yes
Operating system installed Android TV
Apple AirPlay 2 support Yes
Video apps Netflix
RMS rated power 56 W
Built-in subwoofer Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth version 5.3
Bluetooth Low Energy (BLE) Yes
Bluetooth profiles A2DP, AVRCP, HOGP, SPP
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Panel mounting interface 300 x 300 mm
Introduction year 2024
Stand type Legs stand
Stand colour Silver
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Teletext function Yes
Picture processing technology Sony XR Contrast Booster
Game features Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
Calman Ready Yes
Remote access Yes
USB recording Yes
HDMI ports quantity 4
Common interface Plus (CI+) Yes
HDMI version 2.1
Audio Return Channel (ARC) Yes
HDCP Yes
HDCP version 2.3
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Component video (YPbPr/YCbCr) in 0
Audio (L/R) out 1
RS-232C ports 0
RF ports quantity 1
Voice control Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
Number of OSD languages 72
Sleep timer Yes
On/Off timer Yes
Works with the Google Assistant Yes
Power consumption (typical) 362 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 72 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 93 kWh
AC input frequency 50 Hz
Energy saving mode Yes
Energy efficiency scale A to G
Sony technologies (AV/TV) XR Clear Image, XR Contrast Booster, XR Triluminos Pro
Width (with stand) 1223 mm
Depth (with stand) 248 mm
Height (with stand) 732 mm
Weight (with stand) 18 kg
Width (without stand) 1223 mm
Depth (without stand) 37 mm
Height (without stand) 706 mm
Weight (without stand) 17.1 kg
Package width 1359 mm
Package depth 180 mm
Package height 841 mm