3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark PX200UKT
StainStriker Pet Stain & Spot Cleaner, White
Retail Price
£169
£175 with delivery
- Product code: PX200UKT
- Floor Types - Carpet
- Tank Capacity (Litres) - Clean 1.25/Dirty 0.72
- Weight - 4.2 kg
- Perfect for homes with pets
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 287 x 298 x 280

| Type | StainStriker Pet Stain & Spot Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | PX200UKT |
| EAN: | 0622356271523;622356271523 |
| Perfect for homes with pets | |
| Includes Pet Stain Trapping Tool, Large & Regular Tough Stain Tools, Crevice Tool, Hose-Cleaning Tool, CarpetXpert & StainStriker cleaning solutions | |
| Dual-activated cleaning solution combines CarpetXpert & StainStriker formulas to double down on stains & odours, with no pre-treat | |
| Fast drying with high-pressure spray & powerful suction | |
| Colour: Blue |
| Cleaning surfaces | Carpet |
| Fresh water tank capacity | 1.25 L |
| Dirty water tank capacity | 0.72 L |
| Detergent tank | Yes |
| Detergent tank capacity | 500 ml |
| Motor power | 450 W |
| Working width (brush) | 90 mm |
| Product colour | White |
| Portable | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Cord length | 4.5 m |
| Operating radius | 5.7 m |
| Flexible hose | Yes |
| Hose length | 1.27 m |
| Width | 298 mm |
| Depth | 280 mm |
| Height | 287 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 310 mm |
| Package height | 388 mm |
| Package weight | 5.15 kg |
| Package type | Box |
| Cleaning fluid | Yes |
| Package volume | 42459 cm³ |
Please note, this product is not suitable for use on wool carpets. Check the product instructions for further guidance. Always perform a patch test prior to using
3 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
3
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £56.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £9 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew




Loading
You've added an item to your basket.