2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg PX364LMB Classic
60cm 4 Burner Gas Hob, Black
£449
Free Delivery
- Product code: PX364LMB
- High quality Matte Black Enamel
- Ultra rapid 3.50kW burner
- Diamond layout provides optimum spacing
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 40 x 600 x 510
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Smeg |
| Model | PX364LMB Classic |
| Also known as: | PX364LMB |
| EAN: | 8017709321611 |
| High quality Matte Black Enamel | |
| Ultra rapid 3.50kW burner | |
| Diamond layout provides optimum spacing | |
| Safety valves, cut off the flow of gas if the flame is accidentally extinguished |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Enamelled |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3500 W |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Central rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Central front |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1100 W |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 2600 W |
| Control panel colour | Black |
| Knobs colour | Black |
| Pan support material | Cast iron |
| Finish type | Matt |
| Safety valve | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front / Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | Automatic ignition |
| Connected load (electric) | 1 W |
| Connected load (gas) | 9000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of phases | 1 |
| Power plug type | Type G |
| Gas type | Methane |
| Width | 600 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 13.1 kg |
| Cord length | 1.2 m |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 13.8 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £149.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.