Samsung QE50QN90FATXXU
50" Neo QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Spread the cost:
  • Product code: QE50QN90FATXXU
  • Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD Neo QLED
  • Operating System - Tizen
  • NQ4 AI Gen3 Processor
  • 4K AI Upscaling Pro
  • Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 705.4 x 1113.6 x 220
Sold as an Agent of Euronics Ltd.
F
Energy
Rating
Our smartest 4K processor, our best 4K upscaling
NQ4 AI Gen3 Processor
Exceptional 4K clarity and detail
4K AI Upscaling Pro
Our most advanced Mini LED technology
Quantum Mini LED Pro
The full picture. Glare-free.
Glare Free
Spectacular detail and contrast
Neo Quantum HDR+
Real Colours, Real QLED. You deserve nothing less.
A gorgeous TV, anywhere youre watching
NeoSlim Design
Say goodbye to disposable batteries
SolarCell Remote
Game all day - no console needed.
Gaming Hub
Tailored recommendations from your favourite apps
Smart TV Powered by Tizen OS
Your home, your gallery
Art Store
As easy as asking
Bixby and Alexa
Settings, adjusted for you
AI Mode
Expertly engineered sound, in real-time
AI Sound Pro
One-of-a-kind visuals that match your mood
Generative Wallpaper
Our smoothest motion
AI Motion Enhancer Pro
Upgrade to HDR detail
Auto HDR Remastering Pro
Add colour to every scene
Colour Booster Pro
Enjoy authentic colour, validated by PANTONE
PANTONE Validated
Taking sound to the next level
Dolby Atmos®
Samsung TVs and soundbars, the perfect harmony
Samsung Q-Symphony
Dynamic 8-speaker sound that follows the action
Object Tracking Sound+
Game up to 4K 165Hz motion
Motion Xcelerator 165Hz
Just turn on and play
AI Auto Game Mode
Level Up Your Gameplay
Game Bar
HDR Gaming without screen tearing and stuttering
FreeSync Premium Pro
Entertainment for every day. Always for free.
Samsung TV Plus
Keeping your private information private
Samsung Knox Security
Set your hands free
Universal Gestures
Monitor your energy consumption
AI Energy Mode
Control your TV from your phone
Quick Remote
Type 50" Neo QLED Smart Television
Brand Samsung
Model QE50QN90FATXXU
EAN: 8806095989617
Quantum Mini LED Pro
Display diagonal 127 cm (50)
HD type 4K Ultra HD
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display technology Neo QLED
Screen shape Flat
Motion interpolation technology Motion Xcelerator
Native refresh rate 120 Hz
Display refresh rates supported 165 Hz, 120 Hz
Dynamic contrast ratio marketing name Quantum Matrix Technology Plus
Anti-glare screen Yes
Tuner type Analog & digital
Digital signal format system DVB-T2, DVB-C, DVB-S2
Smart TV Yes
Internet TV Yes
Operating system installed Tizen
Operating system version Tizen
Screen mirroring Yes
Apple AirPlay 2 support Yes
Sound mirroring Yes
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) Yes
Smart modes Filmmaker
Far-field voice interaction Yes
Video apps Samsung TV Plus
RMS rated power 40 W
Audio output channels 2.2 channels
Audio decoders Dolby Atmos
Sound modes Adaptive Sound Pro, Surround
Audio pre-selection descriptor Yes
Adaptive sound Yes
Q-Symphony Yes
Active voice amplifier (AVA) Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC) Yes
Audio system Dolby Atmos
Wi-Fi Yes
Bluetooth Yes
Ethernet LAN Yes
Wi-Fi standards Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth version 5.3
Web browser Yes
Product colour Black
VESA mounting Yes
Colour name Titan Black
Panel mounting interface 200 x 200 mm
Introduction year 2025
Security update term 31 DECEMBER 2030
Bezel type 3 Bezel-less
Mini wall mount support Yes
Slim fit wall mount support Yes
Stand type Hexagon stand
Stand colour Black
High Dynamic Range (HDR) supported Yes
Game mode Yes
Subtitles function Yes
Eco sensor Yes
AI Upscale Yes
Backlight dimming technology Ultimate UHD Dimming
Picture processor NQ4 AI Gen3
AMD FreeSync Yes
AMD FreeSync type FreeSync Premium Pro
4K Ultra HD upscaling Yes
Auto standby Yes
SmartThings app support Yes
Tap view Yes
Video upscaling Yes
Multi View Yes
Multi View 2
HDMI ports quantity 4
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 2
Common interface (CI) Yes
Common interface Plus (CI+) Yes
Audio Return Channel (ARC) Yes
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
Digital audio optical out 1
RF ports quantity 1
Common interface Plus (CI+) version 1.4
Consumer Electronics Control (CEC) Anynet+
Voice control Yes
Voice guide Yes
Electronic Programme Guide (EPG) Yes
On Screen Display (OSD) Yes
Number of OSD languages 27
Auto power off Yes
Works with Amazon Alexa Yes
Works with the Google Assistant Yes
Works with Samsung Bixby Yes
Universal Browse & Play Yes
Power consumption (typical) 60 W
Power consumption (standby) 0.5 W
Energy efficiency class (SDR) F
Energy efficiency class (HDR) G
Energy consumption (SDR) per 1000 hours 60 kWh
Energy consumption (HDR) per 1000 hours 124 kWh
Power consumption (max) 170 W
AC input voltage 220-240 V
AC input frequency 50/60 Hz
Energy saving mode Yes
Width (with stand) 1113.6 mm
Depth (with stand) 220 mm
Height (with stand) 705.4 mm
Weight (with stand) 17.6 kg
Width (without stand) 1113.6 mm
Depth (without stand) 26.9 mm
Height (without stand) 644.1 mm
Weight (without stand) 13.5 kg
Stand width 519 mm
Stand depth 220 mm
Manual Yes
Package weight 21.5 kg
Package width 1317 mm
Package depth 140 mm
Package height 767 mm