Samsung QE50QN90FATXXU
50" Neo QLED Smart Television, 4K Ultra HD, Black, F Rated
Retail Price
Spread the cost:
Service that goes further
- Product code: QE50QN90FATXXU
- Screen (Inches/Type) - 50 4K Ultra HD Neo QLED
- Operating System - Tizen
- NQ4 AI Gen3 Processor
- 4K AI Upscaling Pro
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 705.4 x 1113.6 x 220
Energy
Rating
| Type | 50" Neo QLED Smart Television |
| Brand | Samsung |
| Model | QE50QN90FATXXU |
| EAN: | 8806095989617 |
| NQ4 AI Gen3 Processor | |
| 4K AI Upscaling Pro | |
| Quantum Mini LED Pro |
| Display diagonal | 127 cm (50) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | Neo QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | Motion Xcelerator |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 165 Hz, 120 Hz |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Quantum Matrix Technology Plus |
| Anti-glare screen | Yes |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Sound mirroring | Yes |
| Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) | Yes |
| Smart modes | Filmmaker |
| Far-field voice interaction | Yes |
| Video apps | Samsung TV Plus |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio output channels | 2.2 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Sound modes | Adaptive Sound Pro, Surround |
| Audio pre-selection descriptor | Yes |
| Adaptive sound | Yes |
| Q-Symphony | Yes |
| Active voice amplifier (AVA) | Yes |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Colour name | Titan Black |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Introduction year | 2025 |
| Security update term | 31 DECEMBER 2030 |
| Bezel type | 3 Bezel-less |
| Mini wall mount support | Yes |
| Slim fit wall mount support | Yes |
| Stand type | Hexagon stand |
| Stand colour | Black |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Eco sensor | Yes |
| AI Upscale | Yes |
| Backlight dimming technology | Ultimate UHD Dimming |
| Picture processor | NQ4 AI Gen3 |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| SmartThings app support | Yes |
| Tap view | Yes |
| Video upscaling | Yes |
| Multi View | Yes |
| Multi View | 2 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Common interface Plus (CI+) version | 1.4 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Voice control | Yes |
| Voice guide | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Number of OSD languages | 27 |
| Auto power off | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Universal Browse & Play | Yes |
| Power consumption (typical) | 60 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 60 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 124 kWh |
| Power consumption (max) | 170 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1113.6 mm |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Height (with stand) | 705.4 mm |
| Weight (with stand) | 17.6 kg |
| Width (without stand) | 1113.6 mm |
| Depth (without stand) | 26.9 mm |
| Height (without stand) | 644.1 mm |
| Weight (without stand) | 13.5 kg |
| Stand width | 519 mm |
| Stand depth | 220 mm |
| Manual | Yes |
| Package weight | 21.5 kg |
| Package width | 1317 mm |
| Package depth | 140 mm |
| Package height | 767 mm |