Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung QE55QN90CATXXU QN90C
55" Neo QLED 4K HDR Smart TV
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: QE55QN90CATXXU
- Screen (Inches/Type) - 55" 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Tizen
- Powered by Quantum Dot for a naturally bright and colourful picture
- Precisely controlled Mini LEDs create an incredibly sharp picture
- Warranty - 5 year parts and labour
Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 768.2 x 1227.4 x 237
G
Energy
Rating
A powerful 4K experience
Powered by Quantum Dot
See everything you watch come to life with greater detail and realism. Think of nature in even more wonderful shades. The sky is brighter, the grass is greener, and the details are clearer. Samsung's Quantum Dot-powered TVs transform light into lifelike and accurate colour - validated by Pantone. The result? A naturally bright and colourful picture in over a billion cinematic colours.
Quantum Matrix Technology
Picture a sunset glistening over the ocean, with hues of yellow and orange enveloping the sky. Samsung's Neo QLED range uses Quantum Mini LEDs - lights that are approximately the size of a grain of sand. They are precisely controlled to create deep blacks, boosted brightness levels, and intense detail and contrast in every aspect of the picture.
Ultra Viewing Angle with Anti-Reflection Screen*
No need to worry about having to close the curtains for a mid-day movie marathon. Samsung's critically acclaimed Anti-Reflection technology absorbs reflections to reduce glare, so you're not distracted from the action on screen. Plus, with an Ultra Viewing Angle, you'll still enjoy a brilliant picture when you're not directly in front of the TV.
Neural Quantum Processor 4K
Think of the processor as the brain of the TV, and this is our most intelligent 4K processor yet. Using AI and 20 neural networks, it optimises the sound and picture to unleash the full power of 4K. Learning scene-by-scene, it automatically optimises the brightness, amplifies the contrast, enhances objects, clarifies voices over background noise and upscales the resolution to incredible 4K picture quality, regardless of how it was filmed.
Dolby Atmos®*
Dolby Atmos technology delivers a sound experience that you can feel all around you. It works with the TVs 8 built-in speakers to create an incredibly immersive and realistic impression of sound. When a helicopter flies overhead in your favourite blockbuster, it feels like it is actually flying over you. Add a Samsung Dolby Atmos soundbar to truly feel like you are in the cinema.
Neo Quantum HDR+*
From gloomy shadows to sun-scorched scenes - see the previously hidden detail in every scene, exactly as you're meant to. Thanks to remarkable HDR brightness, watch in true-to-life quality with rich colour and remarkable contrast. Plus, with Adaptive HDR10+ every frame is optimised to perfection, so that every movie you watch looks just as the director intended.
Object Tracking Sound Plus*
An immersive TV surround sound experience that puts you in the heart of the action. Your TV uses its 8 speakers built-in to the four sides of the TV to make the sound follow the action on screen. Hear a car zoom along your screen, the crowd cheer all around you, or the dialogue come from where the character is standing.
Sleek Design
Perfect the minimalist look with a super slim and ultra-stylish TV. From the middle of the sofa to the armchair in the corner, your Neo QLED TV has been delicately crafted to look beautiful from any angle.
| Type | 55" Neo QLED 4K HDR Smart TV |
| Brand | Samsung |
| Model | QE55QN90CATXXU QN90C |
| Also known as: | QE55QN90CATXXU |
| EAN: | 8806094863659 |
| Powered by Quantum Dot for a naturally bright and colourful picture | |
| Precisely controlled Mini LEDs create an incredibly sharp picture | |
| Experience the brilliant picture from every angle, with minimal distracting glare | |
| Brightness, colour and detail boosted by our most intelligent AI-powered 4K processor | |
| Cinematic sound reimagined with Dolby Atmos and your TV's 8 speakers*" |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | QLED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 16:9 |
| Contrast ratio (dynamic) | 16:9 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Auto channel search | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | Tizen |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, BBC iPlayer, BritBox, Catch-up TV, Disney+, Google TV, ITV Hub, My5, NOW TV, Netflix, Rakuten TV, YouTube |
| Music apps | Amazon Music, Apple Music, BBC Sounds, Spotify |
| Sports apps | BT Sport |
| Lifestyle apps | TikTok |
| Number of speakers | 8 |
| RMS rated power | 60 W |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital |
| Sound modes | Game, Movie |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Stand type | Hexagon stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| USB recording | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ Adaptive (HDR10 Plus Adaptive), High Dynamic Range 10+ Gaming (HDR10 Plus Gaming) |
| Game mode | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| AMD FreeSync | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Samsung Bixby | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1227.4 mm |
| Depth (with stand) | 237 mm |
| Height (with stand) | 768.2 mm |
| Weight (with stand) | 20.6 kg |
| Width (without stand) | 1227.4 mm |
| Depth (without stand) | 25.9 mm |
| Height (without stand) | 705.6 mm |
| Weight (without stand) | 17.7 kg |
| Stand width | 388 mm |
| Stand depth | 237 mm |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2360E+TM1240A |
| Smart Remote included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Package width | 1448 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 826 mm |
| Package weight | 26.2 kg |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Motion control | Yes |
| Annual energy consumption | 112 kWh |
| HDMI | Yes |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 1227.4 x 237 x 768.2 mm |
| Mains power | Yes |
| Picture mode | Film, Filmmaker |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 1227.4 x 237 x 768.2 mm |
| News apps | BBC |
| Stand weight | 6 kg |
| Aerial input | DVB-T2CS2 x 2 |
| Stand | Carbon Silver Sharp Neck Hexagon |
| Smart TV applications | SmartThings |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Sound technology | Dolby Atmos |
| Processor | Neural Quantum Processor 4K |
Loading
You've added an item to your basket.