Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp R372SLM
Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: R372SLM
- Capacity (Usable Litres) - 25
- Power Output - 900 W
- Number of auto cooking programs: 8
- Number of power levels: 11
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 306.2 x 513 x 429.5
Microwave oven with touch control operation and push button to open the door. Ideal for reheating and defrosting food.
- 900 W Microwave output power
- Touch control operation
- 11 Microwave power levels
- 25 Litre oven capacity
- 8 Auto Cook / Defrost functions
- Turntable size 31,5 cm
- Child lock function
- Kitchen timer function
| Type | Microwave |
| Brand | Sharp |
| Model | R372SLM |
| EAN: | 4974019744599 |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 25 L |
| Product colour | Silver |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Number of power levels | 11 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 315 mm |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Current | 10 A |
| Width | 513 mm |
| Depth | 429.5 mm |
| Height | 306.2 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 330 x 369 x 208.2 mm |
| Weight | 14.8 kg |
Loading
You've added an item to your basket.