2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
RANGPACK10178
Rangemaster Classic Gas Range Cooker & Hood Pack, A+ Rated
£2,971.50
Free Delivery
Spread the cost:
£247.63 for 12 months at 0.0% APR***
Save £42.50
Separate Price: £3,014
Service that goes further
CLA110NGFCR/C Classic Cream / Chrome
110cm Gas Range Cooker
- A+
- Programmable Clock
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 6
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 1092 x 670 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
CLAHDC110BC Classic Black / Chrome
110cm Chimney Cooker Hood
- D
- Extraction Rate (m³/h) - 435
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- LED Lighting
- 3 Speed Settings
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1020 x 1098 x 490
- Warranty - 2 years parts and labour
Rangemaster CLA110NGFCR/C
110cm Gas Range Cooker Classic Cream / Chrome, A+ Rated
| Type | 110cm Gas Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CLA110NGFCR/C Classic Cream / Chrome |
| Components | 116670, 89280 |
| Also known as: | RANGPACK10178 |
| EAN: | 5028683116677 |
| Programmable Clock | |
| Multi Ring Wok Burner | |
| 6 Hotplate Cooking Zones |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Cream |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom right |
| Certification | CE |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 power | 3000 W |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Large |
| Cooking zone 2 power | 3000 W |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Small |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Cooking zone 6 position | Right |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 type | Wok |
| Cooking zone 6 power | 3500 W |
| Wok burner position | Right |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Gas |
| Oven net capacity | 86 L |
| Oven position | Bottom left |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Bottom heating & fan | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Gas |
| Oven 2 position | Top right |
| Oven 2 net capacity | 86 L |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 7 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 3 power source | Gas |
| Oven 3 position | Top left |
| Oven 3 power | 2730 W |
| Oven 3 grill | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy consumption (conventional) | 1.61 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A+ |
| Connected load (gas) | 13900 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 1.61 kWh |
| Width | 1092 mm |
| Depth | 670 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 114 kg |
Rangemaster CLAHDC110BC
110cm Chimney Cooker Hood Classic Black / Chrome, D Rated
| Type | 110cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CLAHDC110BC Classic Black / Chrome |
| Components | 116670, 89280 |
| Also known as: | RANGPACK10178 |
| EAN: | 5028683089285 |
| LED Lighting | |
| 3 Speed Settings |
| Maximum extraction power | 435 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | F |
| Lighting efficiency class | G |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 51 dB |
| Noise level (medium speed) | 59 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Grease filter type | Charcoal |
| Annual energy consumption | 123.6 kWh |
| Motor power | 145 W |
| Energy efficiency class (old) | E |
| Width | 1098 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 1020 mm |
| Height (min) | 735 mm |
| Height (max) | 1010 mm |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.