2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
RANGPACK12797
Rangemaster Classic Deluxe Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, A Rated
£2,566.30
Free Delivery
Spread the cost:
£213.86 for 12 months at 0.0% APR***
Save £29.70
Separate Price: £2,596
Service that goes further
CDL90DFFCB/C Classic Deluxe Charcoal Black / Chrome
90cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Rapid Response
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 900 x 608 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
LEIHDC90BC Black / Chrome
90cm Chimney Cooker Hood
- D
- Extraction Rate (m³/h) - 435
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 Number of Speed Settings
- Cassette filter
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1010 x 898 x 490
- Warranty - 2 years parts and labour
Rangemaster CDL90DFFCB/C
90cm Dual Fuel Range Cooker Classic Deluxe Charcoal Black / Chrome, A Rated
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CDL90DFFCB/C Classic Deluxe Charcoal Black / Chrome |
| Components | 128420, 64940 |
| Also known as: | RANGPACK12797 |
| EAN: | 5028683128427 |
| Rapid Response | |
| Multi Ring Wok Burner | |
| 5 Hotplate Cooking Zones | |
| Semi Gloss Cast Iron |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Charcoal Black |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 position | Central rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 position | Central front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Large |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 position | Right |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Wok |
| Cooking zone 5 power | 4000 W |
| Number of power levels | 9 |
| Pan detection | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Grill power | 2300 W |
| Grill surface coating | Chromed |
| Half grill | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 8 |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Catalytic liners on side walls | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 67 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 8600 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230-400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.88 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.79 kWh |
| Manual | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 608 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 118 kg |
| Package width | 1000 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 1010 mm |
| Package weight | 126 kg |
Rangemaster LEIHDC90BC
90cm Chimney Cooker Hood Black / Chrome, D Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | LEIHDC90BC Black / Chrome |
| Components | 128420, 64940 |
| Also known as: | RANGPACK12797 |
| EAN: | 5028683064947 |
| 3 Number of Speed Settings | |
| Cassette filter |
| Maximum extraction power | 435 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | E |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 66 dB |
| Noise level (low speed) | 52 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Grease filter type | Charcoal |
| Lighting efficiency (LE) | 80 lux/W |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 95.6 kWh |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 898 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 1010 mm |
| Height (min) | 735 mm |
| Height (max) | 1010 mm |
| Grease filtering efficiency (GFE) | 75.1% |
| Fluid dynamic efficiency (FDE) | 8.1 |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.