2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
RANGPACK13014
Rangemaster Encore Deluxe Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack, A Rated
£3,071.10
Free Delivery
Spread the cost:
£255.93 for 12 months at 0.0% APR***
Save £62.90
Separate Price: £3,134
Service that goes further
EDL100DFFCB/C Encore Deluxe Charcoal Black / Chrome
100cm Dual Fuel Range Cooker
- A/A
- Fanned / 1 Function
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 994 x 650 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
HLTHDS110BL Hi Lite Flat Black
110cm Chimney Cooker Hood
- B
- Colour - Black
- Extraction Rate (m/h) - 300-730 depending on installation
- Type of Extraction - Ducted and Recirculation
- Charcoal Filter for Re-circulation (included) - Yes
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 1060 x 1098 x 470
- Warranty - 2 years parts and labour
Rangemaster EDL100DFFCB/C
100cm Dual Fuel Range Cooker Encore Deluxe Charcoal Black / Chrome, A Rated
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | EDL100DFFCB/C Encore Deluxe Charcoal Black / Chrome |
| Components | 127700, 103190 |
| Also known as: | RANGPACK13014 |
| EAN: | 5028683127703 |
| Fanned / 1 Function | |
| Catalytic | |
| Multifunction / 8 Functions | |
| Semi Gloss Cast Iron |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Charcoal |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Gas type | Natural gas |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1700 W |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 4000 W |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Left |
| Grill power | 2300 W |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Viewing window | Yes |
| Telescopic shelves | Yes |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 82 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Metal |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 telescopic shelves | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 removable shelf runners | Yes |
| Timer | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 114 |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.88 kWh |
| Grill grid included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 994 mm |
| Depth | 650 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 119.8 kg |
| Convection | Yes |
Rangemaster HLTHDS110BL
110cm Chimney Cooker Hood Hi Lite Flat Black, B Rated
| Type | 110cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | HLTHDS110BL Hi Lite Flat Black |
| Components | 127700, 103190 |
| Also known as: | RANGPACK13014 |
| EAN: | 5028683103196 |
| Colour | Black |
| Control & Display | Touch Display with White Display |
| 3 speeds plus intensive | |
| LED lighting | |
| Charcoal & Aluminium Filters | Yes |
| Premium Stainless Steel Filters | Yes |
| Recirculating & Extraction | Yes |
| Air Capacity | 300 |
| Air Capacity (free air delivery) | 310 |
| Noise Level (dBa) | 52 |
| Air Capacity | 460 |
| Air Capacity (free air delivery) | 480 |
| Noise Level (dBa) | 62 |
| Air Capacity | 620 |
| Air Capacity (free air delivery) | 640 |
| Noise Level (dBa) | 69 |
| Air Capacity | 700 |
| Air Capacity (free air delivery) | 730 |
| Noise Level (dBa) | 71 |
| Chimney | 665-1000 |
| Height (mm) | 1060 |
| Width (mm) | 1098 |
| Depth (mm) | 470 |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Awaiting stock
You can expect delivery within 8-10 weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.