2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
RANGPACK13281
Rangemaster Kitchener Ceramic Range Cooker & Hood Pack
£2,424.10
Free Delivery
Spread the cost:
£202.01 for 12 months at 0.0% APR***
Save £44.90
Separate Price: £2,469
Service that goes further
KCH100ECBL/C Kitchener Black / Chrome
100cm Ceramic Range Cooker
- A
- Hot Hob Indicators
- Hob Type - Ceramic hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 994 x 656 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
UNBHDS100BL Flat Black
100cm Chimney Cooker Hood
- B
- Extraction Rate (m³/h) - 685
- Extraction Type - Recirculating
- 3 speeds plus intensive
- Illuminating button controls
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 800-1000 x 998 x 470
- Warranty - 2 years parts and labour
Rangemaster KCH100ECBL/C
100cm Ceramic Range Cooker Kitchener Black / Chrome, A Rated
| Type | 100cm Ceramic Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | KCH100ECBL/C Kitchener Black / Chrome |
| Components | 112820, 105260 |
| Also known as: | RANGPACK13281 |
| EAN: | 5028683112822 |
| Hot Hob Indicators | |
| Programmable Clock | |
| Separate Grill | |
| 5 Hotplate Cooking Zones |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LCD |
| Hob type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Cooking zone 1 power | 1100 W |
| Cooking zone 2 power | 1650 W |
| Cooking zone 3 power | 1100 W |
| Cooking zone 4 power | 1560 W |
| Cooking zone 5 power | 2020 W |
| Flame failure device | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven power | 2500 W |
| Grill power | 2300 W |
| Grill surface coating | Chromed |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 7 |
| Removable shelf runners | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom right |
| Oven 2 net capacity | 82 L |
| Oven 2 number of shelves | 4 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 7430 W |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.83 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.78 kWh |
| Width | 994 mm |
| Depth | 656 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Depth without handle | 608 mm |
Rangemaster UNBHDS100BL
100cm Chimney Cooker Hood Flat Black, B Rated
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | UNBHDS100BL Flat Black |
| Components | 112820, 105260 |
| Also known as: | RANGPACK13281 |
| EAN: | 5028683105268 |
| 3 speeds plus intensive | |
| Illuminating button controls | |
| Dishwasher safe Aluminium filters | |
| Charcoal and Aluminium filters included | |
| LED lighting | |
| Colour matched chimney |
| Maximum extraction power | 685 m³/h |
| Type of extraction | Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | C |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 45 dB |
| Noise level (medium speed) | 56 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Pressure (Pa) | 480 |
| Type | Island |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Grease filter type | Aluminium |
| Dishwasher proof filter | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Annual energy consumption | 94.4 kWh |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Width | 998 mm |
| Depth | 470 mm |
| Height (min) | 800 mm |
| Height (max) | 1000 mm |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Awaiting stock
You can expect delivery within 8-10 weeks
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.