2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
RANGPACK13717
Rangemaster Classic Deluxe Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£2,772.50
Free Delivery
Spread the cost:
£231.05 for 12 months at 0.0% APR***
Save £41.50
Separate Price: £2,814
Service that goes further
CDL100DFFCR/C Classic Deluxe Cream / Chrome
100cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Arched Glass in the Door
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 905 x 994 x 672 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
CLAHDC100BC Classic Black / Chrome
100cm Chimney Cooker Hood
- D
- Extraction Rate (m³/h) - 435
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 Speed Settings
- LED Lighting
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1020 x 998 x 490
- Warranty - 2 years parts and labour
Rangemaster CDL100DFFCR/C
100cm Dual Fuel Range Cooker Classic Deluxe Cream / Chrome, A Rated
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CDL100DFFCR/C Classic Deluxe Cream / Chrome |
| Components | 92500, 95690 |
| Also known as: | RANGPACK13717 |
| EAN: | 5028683092506 |
| Arched Glass in the Door | |
| Chunky control Knobs and Handles | |
| Hotplate Cooking Zones 6 | |
| Ideal for a Traditional Kitchen Dcor | |
| Cream - Chrome Trim | |
| 9 Different Colous | |
| Heavy Duty Glide Out Grill Pan | |
| Brass or Chrome Trim |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black, Cream |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1700 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 3000 W |
| Cooking zone 4 type | Extra large |
| Cooking zone 4 power | 3500 W |
| Flame failure device | Yes |
| Pan support material | Cast iron |
| Griddle | Yes |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 73 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 155 L |
| Oven gross capacity | 73 L |
| Grill power | 2300 W |
| Interior light | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 gross capacity | 82 L |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Height adjustment | 25 mm |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.08 kWh |
| Connected load (electric) | 8600 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230 - 400 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy consumption (forced convection) | 1.6 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 3.89 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 5.76 MJ |
| Width | 994 mm |
| Depth | 672 mm |
| Height | 905 mm |
| Weight | 120 kg |
Rangemaster CLAHDC100BC
100cm Chimney Cooker Hood Classic Black / Chrome, D Rated
| Type | 100cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | CLAHDC100BC Classic Black / Chrome |
| Components | 92500, 95690 |
| Also known as: | RANGPACK13717 |
| EAN: | 5028683095699 |
| 3 Speed Settings | |
| LED Lighting |
| Maximum extraction power | 435 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | F |
| Lighting efficiency class | G |
| Grease filtering efficiency class | B |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 51 dB |
| Noise level (medium speed) | 59 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Grease filter type | Charcoal |
| Annual energy consumption | 123.6 kWh |
| Motor power | 145 W |
| Energy efficiency class (old) | D |
| Width | 998 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 1020 mm |
| Height (min) | 735 mm |
| Height (max) | 1010 mm |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.