2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
RANGPACK14131
Rangemaster Nexus Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£4,635.50
Free Delivery
Spread the cost:
£386.30 for 12 months at 0.0% APR***
Save £48.50
Separate Price: £4,684
Service that goes further
NEX110SODFFCB/C Nexus Steam Charcoal Black / Chrome
110cm Dual Fuel Range Cooker
- A/A
- Capacity (Usable Litres) - Left 79/Right 35
- Hob Type - Combi hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Burners - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 1092 x 649 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
REXT720 Stainless Steel
Canopy Cooker Hood
- D
- Extraction Rate (m³/h) - 650
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 3 power settings
- Boost mode
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 357 x 720 x 400
- Warranty - 2 years parts and labour
Rangemaster NEX110SODFFCB/C
110cm Dual Fuel Range Cooker Nexus Steam Charcoal Black / Chrome, A Rated
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | NEX110SODFFCB/C Nexus Steam Charcoal Black / Chrome |
| Components | 125590, 83500 |
| Also known as: | RANGPACK14131 |
| EAN: | 5028683125594 |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Black, Chrome |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Charcoal Black |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| Warming drawer | Yes |
| Warming drawer position | Bottom right |
| Hob type | Combi |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Gas type | Natural gas |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 2 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Wok burner position | Right |
| Teppanyaki | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Left |
| Grill power | 2300 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass/metal |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Shelves material | Chrome |
| Removable shelf runners | Yes |
| Telescopic shelves | Yes |
| Removable shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 11 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top heating + Grill + Fan | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Convection power | 2200 W |
| Conventional cooking | Yes |
| Steam cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Right |
| Oven 2 net capacity | 79 L |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass/metal |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 shelves material | Chrome |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 3 |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Height adjustment | 2 cm |
| On/off switch | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 6950 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 114 |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.76 kWh |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.76 kWh |
| Wok ring | Yes |
| Steam & Infuse accessory | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 1092 mm |
| Depth | 649 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 90.5 cm |
| Weight | 134.2 kg |
Rangemaster REXT720
Canopy Cooker Hood Stainless Steel, D Rated
| Type | Canopy Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | REXT720 Stainless Steel |
| Components | 125590, 83500 |
| Also known as: | RANGPACK14131 |
| EAN: | 5028683083504 |
| Integrated | |
| Recirculation/ducted | |
| 3 power settings | |
| Boost mode |
| Maximum extraction power | 650 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | C |
| Lighting efficiency class | F |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 4 |
| Noise level | 67 dB |
| Maximum recirculating power | 650 m³/h |
| Boost position air extraction power | 785 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 53 dB |
| Noise level (intensive speed) | 70 dB |
| Type | Built-in |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Removable filter | Yes |
| Bulb type | LED |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 155.7 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Power consumption (off) | 0.85 W |
| Width | 720 mm |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.