2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
RANGPACK15201
Rangemaster Nexus Steam Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£4,424.10
Free Delivery
Spread the cost:
£368.68 for 12 months at 0.0% APR***
Save £53.90
Separate Price: £4,478
Service that goes further
NEX110SODFFSS/C Nexus Steam Stainless Steel / Chrome
110cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Multifunction / 11 Functions
- Hob Type - Combi hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 7
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 930 x 1092 x 649 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
UHDF110BL Flat Black
110cm Chimney Cooker Hood
- B
- Extraction Rate (m³/h) - 610
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Up to 610m3/h, 710m3/h on boost mode
- Includes carbon filter
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 600-1060 x 1100 x 450
- Warranty - 2 years parts and labour
Rangemaster NEX110SODFFSS/C
110cm Dual Fuel Range Cooker Nexus Steam Stainless Steel / Chrome, A Rated
| Type | 110cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Rangemaster |
| Model | NEX110SODFFSS/C Nexus Steam Stainless Steel / Chrome |
| Components | 119770, 134710 |
| Also known as: | RANGPACK15201 |
| EAN: | 5028683119777 |
| Multifunction / 11 Functions | |
| Steam Combi / 3 Functions | |
| Programmable Clock (Left Hand Oven) | |
| Multi Ring Wok Burner |
| Product type | Range cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Chrome |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Display type | LED |
| On/off light | Yes |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom right |
| Warming drawer | Yes |
| Warming drawer position | Bottom right |
| Hob type | Combi |
| Number of cooking zones | 7 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 2 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Electronic ignition type | One hand ignition |
| Warming zone | Yes |
| Warming zone position | Left |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 79 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Grill power | 2300 W |
| Grill heating element location | Top |
| Fan grill function | Yes |
| Grill with fan | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Interior light | Yes |
| Number of functions | 10 |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Bottom heating & fan | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Cleaning type | Catalytic |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Top right |
| Oven 2 viewing window | Yes |
| Oven 2 steam cooking | Yes |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top left |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Timer touch control | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.01 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.76 kWh |
| Connected load (electric) | 6900 W |
| Connected load (gas) | 10900 W |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 1092 mm |
| Depth | 649 mm |
| Height | 930 mm |
| Height (min) | 905 mm |
| Weight | 134.2 kg |
Rangemaster UHDF110BL
110cm Chimney Cooker Hood Flat Black, B Rated
| Type | 110cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Rangemaster |
| Model | UHDF110BL Flat Black |
| Components | 119770, 134710 |
| Also known as: | RANGPACK15201 |
| EAN: | 5028683134718 |
| Up to 610m3/h, 710m3/h on boost mode | |
| Includes carbon filter | |
| Push button controls | |
| Available in 90cm, 100cm and 110cm options |
| Maximum extraction power | 610 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | B |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Boost position air extraction power | 710 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 50 dB |
| Noise level (medium speed) | 59 dB |
| Noise level (high speed) | 66 dB |
| Noise level (intensive speed) | 69 dB |
| Pressure (Pa) | 540 |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Exhaust connection diameter (min) | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Grease filter type | Metal/Charcoal |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Colour temperature | 3000 K |
| Energy efficiency class | B |
| Annual energy consumption | 73.1 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 130 W |
| Motor power | 250 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 63.9 |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height (min) | 600 mm |
| Height (max) | 1060 mm |
| Chimney height | 470 mm |
| Weight | 17.1 kg |
| Package width | 1272 mm |
| Package depth | 415 mm |
| Package height | 603 mm |
| Package weight | 21.6 kg |
| Country of origin | Turkey |
Loading
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 30 days of delivery.To activate your warranty go to www.rangemaster.co.uk/register-your-warranty/register-form'.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.