Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RB34C600EBN Series 5 SpaceMax
WiFi Classic Fridge Freezer - Black
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RB34C600EBN/EU
- Net Capacity - Fridge 230 Litres/Freezer 114 Litres
- SpaceMax
- Wi-Fi Embedded & SmartThings
- No Frost
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1853 x 595 x 658
E
Energy
Rating
The Samsung RB34C600EBN gives you the best of both worlds with SpaceMax Technology, that makes the walls slimmer so you get a bigger inside with the same outside. Total No Frost prevents ice build-up, saving you the hassle and keeping your Fridge Freezer frost- free. It can be difficult to keep the backs of refrigerators clean and safe, but we've got it covered - with the metal Clean Back cover.
SpaceMax Technology: Now you can get the best of both worlds with SpaceMax Technology. It makes the walls slimmer, so the same size fridge on the outside has larger capacity inside.
Total No Frost: Who has the time to defrost a fridge? Our Total No Frost feature maintains an even temperature, preventing ice build-up, saving you the hassle of defrosting and keeping your Fridge Freezer frost- free.
Clean Back: With exposed cables and coils, it can be difficult to keep the backs of conventional refrigerators clean and safe. But we've got it covered - with the metal Clean Back cover.
| Type | WiFi Classic Fridge Freezer - Black |
| Brand | Samsung |
| Model | RB34C600EBN Series 5 SpaceMax |
| Also known as: | RB34C600EBN/EU |
| EAN: | 8806095230023 |
| SpaceMax | |
| Wi-Fi Embedded & SmartThings | |
| No Frost | |
| Wine Shelf | |
| All-Around Cooling | |
| Seamless & Sleek Design | |
| Easy Access Controls | |
| Big Door Bin | |
| Power Cool / Power Freeze | |
| Digital Inverter Technology |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Total net capacity | 344 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Fridge net capacity | 230 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 114 L |
| Freezing capacity | 8 kg/24h |
| Storage time during power failure | 9 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 254 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 658 mm |
| Height | 1853 mm |
| Weight | 66 kg |
| Package width | 637 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 1935 mm |
| Package weight | 69 kg |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
Loading
You've added an item to your basket.