5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RB38C602CS9 Series 6 SpaceMax™ Total No Frost WiFi Classic Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, C Rated
£599
Save £150
Was £749
£619 with delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: RB38C602CS9/NP
- NO PACKAGING - WAS £749.00
- Gross Capacity - Fridge 276 Litres/Freezer 114 Litres
- SpaceMax
- Wi-Fi Embedded & SmartThings
- No Frost
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2030 x 595 x 658
Energy
Rating
| Type | Total No Frost WiFi Classic Fridge Freezer |
| Brand | Samsung |
| Model | RB38C602CS9 Series 5 SpaceMax |
| Also known as: | RB38C602CS9 |
| EAN: | 0200000002527 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| SpaceMax | |
| Wi-Fi Embedded & SmartThings | |
| No Frost | |
| Wine Shelf | |
| All-Around Cooling | |
| Seamless & Sleek Design | |
| Easy Access Controls | |
| Big Door Bin | |
| Power Cool / Power Freeze | |
| Digital Inverter Technology |
| Product colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Buttons |
| Display type | LCD |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 390 L |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 276 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer gross capacity | 114 L |
| Annual energy consumption | 254 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 658 mm |
| Height | 2030 mm |
| Weight | 76 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 637 x 740 x 2108 mm |
| Package width | 637 mm |
| Package depth | 740 mm |
| Package height | 2108 mm |
| Package weight | 79 kg |
| No Frost system | Yes |
| Country of origin | Poland |
| Dimensions (WxDxH) | 595 x 658 x 2030 mm |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Split type | 70/30 |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
£599
Save £150
Was £749
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £199.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.