2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RB3B250SAWE
Total No Frost Integrated Fridge Freezer, Fixed Hinge, 70/30, White, E Rated
£449
Save £150
Was £599
Service that goes further
- Product code: RB3B250SAWE
- Net Capacity - Fridge 176 Litres/Freezer 76 Litres
- Total NoFrost - never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation
- Convert function - Convert the freezer to 0C compartment
- Wifi connection - To remotely control the temperature by smart phone
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1772 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RB3B250SAWE |
| EAN: | 6921727081957 |
| Total NoFrost - never defrost again, thanks to perfect protection from ice formation - that saves time and effort | |
| Convert function - Convert the freezer to 0C compartment | |
| Wifi connection - To remotely control the temperature by smart phone | |
| Metal tech cooling - helps the air stay cold throughout the fridge which produces a uniformed temperature distribution | |
| Cool Fresh Box - a dedicated space for meat, dairy, or veg | |
| Multi tray - suitable to place bottles | |
| 35dB Low noise level - say goodbye to the annoying background hum from your fridge freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | white |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door-on-door |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 252 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 252 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Water tank capacity | 0 L |
| ECO mode | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 176 L |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 176 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 3 |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 76 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 76 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 235 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1772 mm |
| Weight | 57 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 1783 mm |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife app, Dual Temperature Zones, Humidity Control, Metal-Tech Cooling, Multi-Air Flow, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost, Touch electronic control |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 1878 mm |
| Package weight | 61 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Total capacity | 252 L |
| Gross weight | 61 kg |
| Split type | 60/40 |
| Control panel | YES |
| Cooling system type | TOTAL NO FROST |
| Net weight | 57 kg |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.