Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RB435N4BCE
Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RB435N4BCE
- Net Capacity - Fridge 238 Litres/Freezer 98 Litres
- 336 litre capacity
- Total no frost
- Moisture fresh crisper
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2004 x 596 x 590
E
Energy
Rating
This 336-litre capacity combi fridge freezer from Hisense is more than family friendly. This model offers an impressive E grade energy rating, added to that, you’ll find a bright and efficient LED internal light, stylish chrome wine rack and Frost Free Technology for no frost anywhere - ever!
| Type | Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RB435N4BCE |
| EAN: | 6921727065438 |
| 336 litre capacity | |
| Total no frost | |
| Moisture fresh crisper | |
| Wine rack |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door balconies material | Plastic |
| Total net capacity | 336 L |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 38 °C |
| Fridge net capacity | 238 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Number of removable shelves | 3 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 98 L |
| Freezing capacity | 6 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 247 kWh |
| Width | 596 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 2004 mm |
| Weight | 64 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Moisture Fresh Crisper, Soft LED Lighting, Total No Frost, Wine Rack |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 628 mm |
| Package height | 2079 mm |
| Package weight | 70 kg |
| Split type | 60/40 |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Total No Frost Fridge Freezer
Brand
Hisense
Model
RB435N4BCE
Price
£476.00
Rating
4.9
Ean
6921727065438
DESIGN
Adjustable shelves
Yes
Appliance placement
Freestanding
Built-in display
Yes
Display type
LED
Door balconies material
Plastic
Product colour
Stainless steel
Reversible doors
Yes
Shelves material
Glass
PERFORMANCE
Climate class
SN-ST
Maximum operating temperature
38 °C
Minimum operating temperature
10 °C
Noise emission class
C
Noise level
39 dB
Total net capacity
336 L
POWER
Annual energy consumption
247 kWh
Energy efficiency class
E
FRIDGE
Bottle rack
Yes
Fridge door balconies
4
Fridge net capacity
238 L
Fridge number of shelves/baskets
4
Multi-Airflow system (fridge)
Yes
No Frost (fridge)
Yes
Number of removable shelves
3
Number of vegetable drawers
2
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
590 mm
Height
2004 mm
Weight
64 kg
Width
596 mm
FREEZER
Freezer net capacity
98 L
Freezer number of shelves/baskets
3
Freezer position
Bottom-placed
Freezing capacity
6 kg/24h
No Frost (freezer)
Yes
Star rating
4*
Storage time during power failure
10 h
BRAND-SPECIFIC FEATURES
Hisense technologies (food storage)
Moisture Fresh Crisper, Soft LED Lighting, Total No Frost, Wine Rack
PACKAGING DATA
Package depth
628 mm
Package height
2079 mm
Package weight
70 kg
Package width
645 mm
OTHER FEATURES
Split type
60/40

Loading
You've added an item to your basket.