2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RB440N4ACA
Total No Frost Fridge Freezer, 70/30, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£699
Save £100
Was £799
Free Delivery
Spread the cost:
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Wed 20th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£58.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RB440N4ACA
- Net Capacity - Fridge 238 Litres/Freezer 98 Litres
- Total No Frost
- Electronic Temperature control
- Micro vent technology
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 2017 x 595 x 579
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RB440N4ACA |
| EAN: | 6921727073983 |
| Total No Frost | |
| Electronic Temperature control | |
| Micro vent technology | |
| Easy Glide Drawers | |
| Wine Rack | |
| A class energy ratings |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 115° |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 336 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 238 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Egg tray | Yes |
| Fridge door balconies | 4 |
| Bottle rack | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 98 L |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Fast freeze function | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 41 mm |
| Cord length | 2.5 m |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 109 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 579 mm |
| Height | 2017 mm |
| Weight | 91 kg |
| Depth without handle | 510 mm |
| Width with door open | 830 mm |
| Hisense technologies (food storage) | Metal-Tech Cooling, Micro Vent Cooling Technology, Reversible Door, Soft LED Lighting, Total No Frost, Wine Rack |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 628 mm |
| Package height | 2101 mm |
| Package weight | 98 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Wed 20th May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.