5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RB5K330GSFC KitchenFit Eclipse
Total No Frost Wi-Fi Connected Fridge Freezer, Black Stainless, 60/40, C Rated
Retail Price
£999
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: RB5K330GSFC
- Net Capacity - Fridge 215 Litres/Freezer 115 Litres
- KitchenFit Design
- Anti-bacterial dark interior - kill 99.999% bacteria, keep your fridge germ-free
- Metal-tech Cooling
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1856 x 595 x 600
Energy
Rating
| Type | Total No Frost Wi-Fi Connected Fridge Freezer, Black Stainless |
| Brand | Hisense |
| Model | RB5K330GSFC KitchenFit Eclipse |
| Also known as: | RB5K330GSFC |
| EAN: | 6921727087492 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| KitchenFit Design - fit flush with your cabinets for a seamlessly integrated look | |
| Anti-bacterial dark interior - kill 99.999% bacteria, keep your fridge germ-free | |
| Metal-tech Cooling - blasts cool air into every corner of the fridge so your food stays deliciously fresh and tasty for longer | |
| Total No Frost -Even temperatures reduce icy build-ups | |
| Wifi connection - Remote control the temperature from you smart phone | |
| Humidity Control Crisper - keeps your food fresh for longer and lets you control the humidity based on what's in it |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Counter depth | Yes |
| Total net capacity | 330 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Total gross capacity | 330 L |
| Water tank capacity | 0 L |
| ECO mode | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 215 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 215 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Smart Frost (fridge) | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Anti-bacterial coating | Yes |
| Anti-bacterial compartment | Yes |
| Smart Cool function | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 115 L |
| Freezing capacity | 10 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 0 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 115 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Smart Frost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Freezer door balconies | 0 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | C |
| Annual energy consumption | 165 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1856 mm |
| Weight | 75 kg |
| Installation compartment width | 605 mm |
| Installation compartment depth | 600 mm |
| Installation compartment height | 1856 mm |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife app, Convert Function, Counter-Depth, Eclipse Dark Interior, Flexi Hinge, Free Combination, Humidity Control, Kitchen Fit Desgin, LED Display, Metal-Tech Cooling, Micro Vent Cooling Technology, Multi-Air Flow, PureFlat Design, Reversible Door, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost, Touch electronic control, Underside Cooling System |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 650 mm |
| Package height | 1988 mm |
| Package weight | 82 kg |
| Country of origin | China |
| Number of drawers | 3 drawer(s) |
| Total capacity | 330 L |
| Gross weight | 82 kg |
| Split type | 60/40 |
| Control panel | YES |
| Cooling system type | TOTAL NO FROST |
| Net weight | 750 kg |
Loading
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 27th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £333 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





You've added an item to your basket.