2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr Rdi1621
Under Counter Fridge with Ice Box, White, D Rated
£425
Free Delivery
Save more together
- Product code: RDI1621
- Net Capacity - Fridge 109 Litres/Ice Box 17 Litres
- Dishwasher-safe features
- 3 bottle shelf
- Adjustable feet
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 607
Energy
Rating
| Type | Under Counter Fridge with Ice Box |
| Brand | Liebherr |
| Model | Rdi1621 |
| Also known as: | RDI1621 |
| EAN: | 4016803094814 |
| Dishwasher-safe features | |
| 3 bottle shelf | |
| Adjustable feet | |
| Display lock | |
| GlassLine Shelves, one divisible | |
| Door alarm | |
| Door shelf | |
| FlexCube | |
| Height-adjustable door shelves | |
| Replaceable door seal | |
| Reversible door hinges | |
| SabbathMode | |
| Egg tray | |
| Integrated SmartDeviceBox | |
| SmartFrost | |
| Satin-finish glass shelf shelves with stainless-steel-look decorative trim |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door opening angle | 213° |
| Control type | Touch |
| Total net capacity | 125 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Minimum operating temperature | 3 °C |
| Maximum operating temperature | 9 °C |
| Fridge net capacity | 109 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Fridge door balconies | 3 |
| Egg balcony | Yes |
| Number of egg balconies | 3 |
| Bottle rack | Yes |
| Can rack | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Freezer position | Top-placed |
| Freezer net capacity | 17 L |
| Freezing capacity | 2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 116 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.317 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1.2 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 607 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 36.8 kg |
| Package width | 617 mm |
| Package depth | 711 mm |
| Package height | 911 mm |
| Package weight | 39.5 kg |
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Freezer
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £141.67 with a 3 month plan. Read More
Add a freezer


Loading
You've added an item to your basket.