Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RF24BB620ES9EU
Bespoke French Style Fridge Freezer with Autofill Water Pitcher - Silver
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RF24BB620ES9EU
- Gross Capacity - Fridge 487 Litres/Freezer 187 Litres
- SpaceMax
- Bespoke Design - Premium Colour Finishes
- SmartThings
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1778 x 908 x 730
Energy
Rating
| Type | Bespoke French Style Fridge Freezer with Autofill Water Pitcher - Silver |
| Brand | Samsung |
| Model | RF24BB620ES9EU |
| EAN: | 8806095312989 |
| SpaceMax | |
| Bespoke Design - Premium Colour Finishes | |
| SmartThings | |
| Twin Cooling Plus |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Silver |
| Door assembly | Door-on-door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Climate class | SN-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 674 L |
| Water dispenser | Yes |
| Water supply type | Water tank |
| Water filter | Yes |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 487 L |
| Cooling system | Twin |
| Fridge interior light | Yes |
| Fridge door balconies | 8 |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 12 kg/24h |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 187 L |
| Freezer interior light | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 338 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 908 mm |
| Depth | 730 mm |
| Height | 1778 mm |
| Weight | 136 kg |
| Depth without handle | 730 mm |
| Samsung technologies (food storage) | Dual Auto Ice Maker, Multi Flow |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 776 mm |
| Package height | 1925 mm |
| Package weight | 146 kg |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
More inside, same outside
Now you can get the best of both worlds with SpaceMax™. Thin walls mean more space for food storage on the inside, while the outside size stays the same. All without compromising on performance. You really can get the best of both worlds.
Smart living made simple
Control thousands of smart home products from leading brands with your voice or just a touch of the screen, with SmartThings*. Dim the lights, turn up the thermostat and even monitor up to six cameras from different brands**, all from your Family Hub. You can even receive alerts if motion is detected, letting you quickly see what is going on around your home - all for that extra peace of mind.
Fresh as a daisy
Wouldn't it be good if all your food in the fridge stayed really fresh? With two separate air flows and precise fridge temperature control, Samsung Twin Cooling Plus™ does just that. So no more dried out vegetables or rubbery cheese. Not only that, but it stops food odours mixing, so your food tastes the way it's meant to.
More ice, more choice
Be prepared for any occasion with an ice maker that provides a choice of both Cubed Ice and Ice Bites™. With 4.1kg/9Ibs* storage capacity, double that of other ice makers, the Dual Auto Ice Maker is great for families and means chilled drinks all round. And, being stored in the freezer, it helps free-up fridge space too.
Chilled & flavoured water
Enjoy cool and flavoured water, that's ready to serve at any time. The BPA Free* 1.4L Autofill Water Pitcher is automatically filled with purified water when placed inside the fridge. Just add your preferred fruits or herbs to the built-in water infuser, for great tasting flavoured beverages.
Any way you want it
There's always one tall bottle or the Sunday roast that simply won't fit in. Slide & Fold Shelves can be easily removed, folded up, raised and lowered to create the best fit for all your groceries. Organising your food has never been so easy.
Modern and sleek to suit your style.
Inside and out, this modern fridge is a sophisticated addition to any kitchen. The flat doors and recessed handle keep things sleek. And the streamlined water dispenser* adds a little chic. Plus, the interior features a hidden display for easy control, and an extra-wide wine shelf**. It ticks all the right boxes.
Store more meat & fish more effectively
Take special care of delicate foods. The New Big Pantry is a separate drawer that lets you store much more meat, poultry and fish, including large-sized items. You can also store various types of packaged items, like pre-prepared food, MHR and meal kits. Even drinks cans can be stored upright.
SmartThings Cooking
Manage, prepare and buy food more effectively. SmartThings Cooking* lets you create a list of the food in your refrigerator and manage expiry dates, so you can check what you have anytime, anywhere. It also recommends personalised recipes based on your preferences and existing ingredients.
SmartThings Energy
Manage your energy usage to reduce your carbon footprint and save money. SmartThings Energy* provides energy efficiency tips. It also monitors the energy consumption of appliances** in real-time and compares it to the previous month. And it alerts you if your monthly targets might be exceeded.
SmartThings Home Care
Take care of your refrigerator more easily. SmartThings Home Care* provides real-time monitoring and alerts. You can check on its status, including the condition of the water filter. It also automatically notifies you if parts need replacing or problems are detected, and suggests a solution.

Loading
You've added an item to your basket.