2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RF749N4SWFE
American Fridge Freezer, Black, E Rated, Non-Plumbed
Retail Price
£999
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Thu 30th Apr
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.69 p/m
Flexible Finance Options
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RF749N4SWFE
- Net Capacity - Fridge 367 Litres/Freezer 212 Litres
- Room for 20 bags of fresh ingredients and 12 bags of frozen goodies
- Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer
- Water dispenser - no plumbing required
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 914 x 725
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RF749N4SWFE |
| EAN: | 6921727070593 |
| Room for 20 bags of fresh ingredients and 12 bags of frozen goodies | |
| Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer | |
| Water dispenser - no plumbing required | |
| Special zone lets you adjust the freezer's temperature |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 579 L |
| Climate class | ST-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 40 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Cooling system | Ventilated |
| Water supply type | Water tank |
| Holiday function | Yes |
| Triple Cooling system | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 367 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Fridge temperature range | 2 - 8 °C |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 212 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 15 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer temperature (min) | -24 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Freezer number of doors | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Convertible compartment | Yes |
| Convertible compartment temperature range | -18 - 5 °C |
| Convertible compartment number of shelves/baskets | 1 |
| Convertible compartment interior light | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 338 kWh |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240~ V |
| Width | 914 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 120 kg |
| Depth without handle | 725 mm |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 728 mm |
| Package height | 1901 mm |
| Package weight | 134 kg |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife, ConnectLife app, LED Display, Metal-Tech Cooling, My Fresh Choice (5°c), PureFlat Design, Recessed Handle, Soft LED Lighting, Total No Frost, Triple Zone Cooling |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.