5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RF793N4SASE
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Plumbed
Retail Price
£1,439
Free Delivery
Spread the cost:
£119.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: RF793N4SASE
- Net Capacity - Fridge 397 Litres/Freezer 215 Litres
- PureFlat design A stylish, streamlined look
- Plumbed water and ice dispenser enjoy chilled water and ice at the touch of a button
- Half width cantilever shelves can adjust the shelf to the most convenient position for you
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 912 x 725
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RF793N4SASE |
| EAN: | 6921727070623 |
| PureFlat design A stylish, streamlined look | |
| Plumbed water and ice dispenser enjoy chilled water and ice at the touch of a button | |
| Half width cantilever shelves can adjust the shelf to the most convenient position for you | |
| Metal glide drawers allow super smooth and silent slide, also longer life | |
| Metal-Tech cooling helps the air stay cold throughout the fridge | |
| Full width pantry dedicated space to store big stuffs | |
| Wifi connection Remote control the temperature from you smart phone |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Stainless Steel |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 612 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 612 L |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Ice crushing | Yes |
| Water dispenser | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Water supply type | External water supply |
| Water filter | Yes |
| Water tank capacity | 0 L |
| ECO mode | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 397 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge gross capacity | 397 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Number of removable shelves | 4 |
| Telescopic drawer | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 215 L |
| Freezing capacity | 14 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Fast freeze function | Yes |
| Freezer gross capacity | 215 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 1 |
| Freezer door balconies | 0 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Failure alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 340 kWh |
| Energy efficiency scale | A to F |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 912 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 125.4 kg |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife app, Double Layer Freezer Drawer, Dual Temperature Zones, Easy-Glide Drawer, Ice Maker, Inverter Compressor, Metal-Tech Cooling, Multi-Air Flow, No Frost System, PureFlat Design, Super Cool, Super Freeze, Total No Frost, Touch electronic control, Wide Fresh Pantry |
| Package weight | 135.2 kg |
| Package width | 965 mm |
| Package depth | 775 mm |
| Package height | 1901 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| No Frost system | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Multi-airflow system | Yes |
| Country of origin | China |
| Thermostat | Yes |
| Control position | External |
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Total capacity | 612 L |
| Gross weight | 135.2 kg |
| Split type | 60/40 |
| Control panel | yes |
| Cooling system type | TOTAL NO FROST |
| Net weight | 125.4 kg |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £479.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.