2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RF815N4SESE
American Fridge Freezer, Stainless Steel, E Rated, Plumbed
£799
Save £200
Was £999
£819 with delivery
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
No Packaging Item
Low Stock
Next Day Delivery from 29th April*
Protection available from £6.69 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RF815N4SESE/NP
- NO PACKAGING - WAS £999.00
- Net Capacity - Fridge 442 Litres/Freezer 185 Litres
- Pureflat door design
- Plumbed-water dispenser and ice maker
- Metal glide drawers
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 914 x 725
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RF815N4SESE |
| EAN: | 0200000001270 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Pureflat door design | |
| Plumbed-water dispenser and ice maker | |
| Metal glide drawers | |
| Metal-Tech cooling | |
| Multi airflow | |
| Recessed handle | |
| Full width pantry |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Metal |
| Door balconies finish type | Metallic frame |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 634 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Dispenser placement | Thru the door |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 442 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 4 |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg tray | Yes |
| Fast Cooling function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 185 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 14 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer number of vegetable drawers | 1 |
| Freezer temperature (min) | -18 °C |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer number of doors | 1 |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 340 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 914 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Depth without handle | 610 mm |
| Width with door open | 1471 mm |
| Package width | 978 mm |
| Package depth | 775 mm |
| Package height | 1860 mm |
| Package weight | 1.21 kg |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife, ConnectLife app, Metal-Tech Cooling, PureFlat Design, Recessed Handle, Touch electronic control |
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Door opening angle | 125° |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.69
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £266.33 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.