Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Russell Hobbs RHDH2002
Dehumidifier
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RHDH2002
- Room Size (m²) - 50
- Extraction Rate (Litres/Hour) - 0.83
- Tank Capacity (Litres) - 3
- Continuous drain function
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 510 x 350 x 245
20l maximum extraction rate
Dehumidifiers are the ideal tool for drying laundry, reducing humidity and minimising the physical signs of damp and condensation. This dehumidifier removes up to 20L of water from its surroundings in 24 hours.
3L water tank with water full alarm
To maximise the extraction rate, the water tank should be emptied when full. The water full alarm is designed to alert you when the tank needs emptying.
50m² room size
This refrigerant dehumidifier is perfect for reducing the moisture in a room size up to 50m2- perfect for larger rooms such as an open plan living area or garage.
Timer, dryer & smart modes
This model boasts some handy additional settings including a timer, SMART mode and dryer setting for an extra boost on laundry day.
Continuous drain function
To use the continuous drain function, conect the hose and flush the collected water directly away to a low level drain.
Auto defrost and restart
This feature prevents water from freezing on the dehumidifier's cold coils as it is pulled from the air, ensuring continuous performance.
Additional product features
This model also features LED display, electronic controls and an integrated carry handle.
2 year guarantee
This product comes with a free one year manufacturer guarantee.
| Type | Dehumidifier |
| Brand | Russell Hobbs |
| Model | RHDH2002 |
| EAN: | 5060440047985 |
| Continuous drain function | |
| Timer, dryer and SMART Modes | |
| LED display and electronic controls | |
| Auto defrost and restart | |
| Water tank full alarm |
| Water tank capacity | 3 L |
| Suitable for room volume up to | 50 m³ |
| Noise level | 47.5 dB |
| Product colour | White |
| Suitable for room area up to | 50 m² |
| Recommended room area range | 35 - 50 m² |
| Dehumidifying capacity (min) | 20 l/24h |
| Dehumidifying capacity (max) | 20 l/24h |
| Automatic defrost | Yes |
| Extraction rates | 0.83 l/h |
| Country of origin | China |
| Number of speeds | 3 |
| Frost protection | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Display | LED |
| Removable water tank | Yes |
| Power | 440 W |
| Power consumption (typical) | 440 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Width | 350 mm |
| Depth | 245 mm |
| Height | 510 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package volume | 61215 cm³ |
| Package width | 385 mm |
| Package depth | 300 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 300 x 385 x 530 mm |
Loading
You've added an item to your basket.