5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
LG RHX9009TBC
Heat Pump Tumble Dryer, 9kg, A+++ Rated
£999.99
Service that goes further
- Product code: RHX9009TBC
- Capacity (kg) - 9
- The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design
- Drying within 81 minutes with powerful Dual Inverter Compressor using the Turbo Dry cycle
- AI Dry senses changes in temperature and humidity of items, for optimal drying performance
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 660 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | LG |
| Model | RHX9009TBC |
| EAN: | 8806096169322 |
| Need more information: | See our guide to heat pump tumble dryers |
| The intuitive digital dial control will help your laundry day with simple smart design | |
| Drying within 81 minutes with powerful Dual Inverter Compressor using the Turbo Dry cycle | |
| AI Dry senses changes in temperature and humidity of items, for optimal drying performance | |
| LG's Auto Cleaning Condenser automatically cleans the condenser each cycle | |
| Smart Pairing receives data from compatible LG washers to set the dryer automatically | |
| LG ThinQ Wi-Fi models allow simple control, monitoring and even download of new cycles |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Black |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Colour name | Matte Black |
| Display type | LCD |
| Rated capacity | 9 kg |
| Condensation efficiency class (old) | A |
| Condensation efficiency class | A |
| Drying programs | 30min, Bedding, Cotton, Delicate/silk, Down wear/duvet, Drying rack/TimeDry, Easy care, Easy iron, Eco, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Refresh, Sport, Timed, Towel, Wool |
| Cycle time | 212 min |
| Noise emission class | A |
| Noise level | 60 dB |
| Number of drying programs | 23 |
| Anti-Crease function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 79 kWh |
| Energy consumption | 1.35 kWh |
| Annual energy consumption | 150 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A to G |
| LG technologies (clothes care) | ThinQ™, TurboDry™, Auto Cleaning Condenser, Dual Inverter Heat Pump™, Smart Pairing |
| Depth | 660 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 57 kg |
| Depth with door open | 1115 mm |
| Installation compartment width | 640 mm |
| Installation compartment depth | 760 mm |
| Installation compartment height | 855 mm |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 702 mm |
| Package height | 920 mm |
| Package weight | 60.2 kg |
| Energy efficiency class (old) | A+++ |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.lg.com/uk/5-year-warranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.