2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RIB312F4AWE
No Frost Integrated Fridge Freezer, Sliding Hinge, 70/30, White, E Rated
£359
Save £40
Was £399
£379 with delivery
- Product code: RIB312F4AWE/NP
- NO PACKAGING - WAS £399.00
- Net Capacity - Fridge 183 Litres/Freezer 63 Litres
- 246 litre capacity - holds 13 bags of food shopping
- Special drawer to keep fruit and veg organised
- Reversible doors to suit your kitchen layout
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1768 x 540 x 540
Energy
Rating
| Type | No Frost Integrated Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RIB312F4AWE |
| EAN: | 0200000028618 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| 246 litre capacity - holds 13 bags of food shopping | |
| Special drawer to keep fruit and veg organised | |
| Reversible doors to suit your kitchen layout | |
| Clever tech stops ice build-ups in the fridge & freezer |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Inverter technology | Yes |
| Total net capacity | 246 L |
| Climate class | N-ST |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 38 dB |
| Total gross capacity | 246 L |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 183 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Cooling system | Ventilated |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge door balconies | 3 |
| Door bottle balcony | Yes |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezer net capacity | 63 L |
| Freezing capacity | 3 kg/24h |
| Storage time during power failure | 12 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer drawers quantity | 3 |
| Multi-Airflow system (freezer) | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 217 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 1768 mm |
| Weight | 53 kg |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 1772 mm |
| Hisense technologies (food storage) | Reversible Door, Soft LED Lighting |
| Package width | 585 mm |
| Package depth | 564 mm |
| Package height | 1875 mm |
| Package weight | 58 kg |
| Country of origin | China |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
£359
Save £40
Was £399
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £119.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.