2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RL3K370SAIE
Tall Larder Fridge, Stainless Steel, E Rated
£799
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
In Stock
Free or Next Day Delivery from 2nd May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.29 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: RL3K370SAIE
- Net Capacity - Fridge 372 Litres
- KitchenFit Fits perfectly with your cabinets
- Multi-Air Flow Keeps every shelf consistently cool
- Super Cool Rapidly chills newly-added food
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1856 x 595 x 600
Energy
Rating
| Type | Tall Larder Fridge |
| Brand | Hisense |
| Model | RL3K370SAIE |
| EAN: | 6921727081360 |
| KitchenFit Fits perfectly with your cabinets | |
| Multi-Air Flow Keeps every shelf consistently cool | |
| Super Cool Rapidly chills newly-added food | |
| Metal-Tech Cooling Even temperature keeps food fresh | |
| ConnectLife app Control this model from your phone | |
| Humidity Control Monitors moisture for fresh food |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Stainless steel |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door colour | Stainless steel |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | On door |
| Fridge door balconies | 5 |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Fridge net capacity | 372 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Multi-airflow system | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| No Frost system | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Door open alarm | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Adjustable feet | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 142 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency index (EEI) | 99 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 595 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 1856 mm |
| Weight | 73 kg |
| Package width | 655 mm |
| Package depth | 704 mm |
| Package height | 1978 mm |
| Package weight | 81 kg |
| Hisense technologies (food storage) | Kitchen Fit Desgin, Inverter Compressor, Total No Frost, Soft LED Lighting, ConnectLife app, ConnectLife |
| Country of origin | China |
Loading
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 2nd May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £266.33 with a 3 month plan. Read More





You've added an item to your basket.