5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung RM90F67CECEU
American Fridge Freezer, Clean Deep Charcoal, Black, E Rated, Plumbed
£2,599
£2,619 with delivery
Spread the cost:
£216.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: RM90F67CECEU/NP
- EX DISPLAY - WAS Ł429 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Gross Capacity - Fridge 399 Litres/Freezer 255 Litres
- Manage smart devices, access apps and get personalised recommendations with a smart intuitive display
- Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more
- Touch sensors automatically open the door
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1853 x 912 x 731
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer, Clean Deep Charcoal |
| Brand | Samsung |
| Model | RM90F67CECEU |
| EAN: | 0200000004012 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Manage smart devices, access apps and get personalised recommendations with a smart intuitive display | |
| Control your fridge hands-free with Bixby, adjust settings, get recipes & more | |
| Touch sensors automatically open the door | |
| Redemption required within 90 days | |
| Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | French door |
| Product colour | Black |
| Number of doors | 4 door(s) |
| Built-in display | Yes |
| Split type | 61/39 |
| Display type | LCD |
| Display placement | On door |
| Touchscreen | Yes |
| Refrigerating medium | R600a |
| Housing material | Metal |
| Shelves material | Tempered glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door hinge type | Fixed hinge |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 35 dB |
| Water dispenser | Yes |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 654 L |
| Cooling system | Hybrid |
| Dispenser placement | Top-left |
| Water filter | Yes |
| Ice dispenser | Yes |
| Ice crushing | Yes |
| Holiday function | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 4 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Fridge gross capacity | 399 L |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Fridge temperature range | 1 - 7 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer gross capacity | 255 L |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer drawers quantity | 4 |
| Freezer door balconies | 6 |
| Freezer temperature (min) | -20 °C |
| Freezer temperature rise (max) | 5 °C/h |
| Ice cube tray | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Beverage door | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Number of cameras | 1 |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 363 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Current | 3 A |
| Width | 912 mm |
| Depth | 731 mm |
| Height | 1853 mm |
| Weight | 158 kg |
| Hose length | 50 mm |
| Package width | 972 mm |
| Package depth | 776 mm |
| Package height | 1995 mm |
| Package weight | 167 kg |
| Samsung technologies (food storage) | AI Energy Mode, Beverage Centre™, Digital Inverter Compressor, Dual Auto Ice Maker, Metal Cooling, PowerCool, PowerFreeze, SmartThings, SpaceMax™ Technology, Total No Frost, WiFi |
| Country of origin | South Korea |
Important Product Information: This appliance is designed NOT to have anything placed on top
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 20th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £866.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.