5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg ROEN8232BP
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A Rated
£399.99
Free Delivery
- Product code: ROEN8232BP
- Capacity (Usable Litres) - 72
- Electrical Connection - Hard-wired
- AeroChef
- Pyrolytic Self-cleaning
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 595 x 594 x 567

Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Blomberg |
| Model | ROEN8232BP |
| EAN: | 8690842691515 |
| AeroChef | |
| Pyrolytic Self-cleaning | |
| Touch Control LED Display | |
| Fan Grilling | |
| Grill | |
| Defrosting | |
| Easy to Remove Side Racks |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 72 L |
| Total oven power | 0 W |
| Oven net capacity | 72 L |
| Grill | Yes |
| Full surface grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Grill type | Variable rate grill |
| Fan grill function | Yes |
| Hot air grilling | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Tilting grill | Yes |
| Cooling fan | Yes |
| Static cooking | Yes |
| Static cooking+ fan (fan assist) | Yes |
| Oven shelf stoppers | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Grill pan and internal rack | Yes |
| Pyro | Yes |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Handle material | Metal |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable door glass | Yes |
| Number of glass door panels | 3 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Certification | EN 60335-2-6, CE |
| Internal coating colour | Black |
| Knob type | RVKB-1 |
| Timer type | Digital |
| Timer modes | Timer |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Interior light | Yes |
| Bulb shape | Circular |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height | 590 mm |
| Width | 594 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 32.2 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 655 mm |
| Package weight | 34.4 kg |
| Dialing control | Yes |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
AeroChef™
Blomberg's AeroChef™ technology ensures even heat distribution and airflow throughout the oven cavity, providing precise and consistent cooking results every time.
Pyrolytic Self-cleaning
Pyrolytic self-cleaning reaches 480C to incinerate stubborn dirt, making oven cleaning easy and requiring minimal effort after the cycle.
Touch Control LED Display
Navigate your oven and achieve precise cooking times with our user-friendly touch control LED display.
Fan Grilling
The fanned grill function combines grilling and fan circulation, ensuring even heat distribution for a perfectly crispy finish without flipping.
Grill
Offering a healthy alternative to frying, our dedicated grill allows you to evenly brown your food while locking in the natural juices to deliver delicious flavour.
Defrosting
Use our oven's practical defrost feature for a speedy and hygienic food thawing experience.
Easy to Remove Side Racks
The side racks situated on the interior of the oven cavity can be easily detached, conveniently simplifying the oven cleaning process.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £133.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.