2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TCL RP505SSE2UK
American Fridge Freezer, Grey, E Rated, Non-Plumbed
£379
Save £100
Was £479
Service that goes further
- Product code: RP505SSE2UK
- Net Capacity - Fridge 324 Litres/Freezer 181 Litres
- Invertor compressor
- Multi Air Flow
- Total No Frost
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1768 x 920 x 630
Energy
Rating
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | TCL |
| Model | RP505SSE2UK |
| EAN: | 8720568106014 |
| Invertor compressor | |
| Multi Air Flow | |
| Total No Frost | |
| Open Door Alert |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | American door |
| Product colour | Grey |
| Built-in display | Yes |
| Child lock | Yes |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Total net capacity | 505 L |
| Noise level | 41 dB |
| Holiday function | Yes |
| Fridge net capacity | 324 L |
| Fridge number of shelves/baskets | 3 |
| Number of vegetable drawers | 4 |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Anti-bacterial seal | Yes |
| Freezer net capacity | 181 L |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Freezer door balconies | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Width | 920 mm |
| Depth | 630 mm |
| Height | 1768 mm |
| Package weight | 93 kg |
2 years parts and labour, 10 year Digital Inverter warranty, subject to registration within 30 days of purchase.To register your warranty go to www.tcl.com/uk/en/extended-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.