Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense RQ5X560SFLEF
American Fridge Freezer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: RQ5X560SFLEF
- Net Capacity - Fridge 393 Litres/Freezer 215 Litres
- Two Toned color - a statement in your kitchen
- PureFlat design A stylish, streamlined look
- Plumbed Ice maker enjoy the ice cubes in summer days
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1785 x 912 x 725
E
Energy
Rating
Keep your fresh groceries tasting delicious for longer with this stylish 2 toned color American fridge freezer from Hisense, it is a statement look in your kitchen. It has a 608-litre capacity, which means it can hold as many as 33 bags of food – perfect for a large family. As it has a No Frost freezer, it prevents icy build-ups by circulating cold air, so you never have to defrost again manually. In addition to saving you precious time, it also helps you save energy because the digital motor is quieter and more durable. There’s even a nifty My Fresh Choice Zone that can be changed from a fridge to a freezer, with temperatures ranging from 5 ? to -20? – go ahead and buy those extra pizzas. You also can remotely control the tempeature by your smart phone app. Plus, there is plumbed ice maker in left bottom freezer, perfect for those (rare) summer days.
| Type | American Fridge Freezer |
| Brand | Hisense |
| Model | RQ5X560SFLEF |
| EAN: | 6921727086860 |
| Two Toned Color - A Statement In Your Kitchen | |
| Pureflat Design A Stylish, Streamlined Look | |
| Plumbed Ice Maker Enjoy The Ice Cubes In Summer Days | |
| My Fresh Choice - Switch The Freezer To Fridge | |
| Metal Glide Drawers Allow Super Smooth And Silent Slide, Also Longer Life | |
| Metal-Tech Cooling Helps The Air Stay Cold Throughout The Fridge | |
| Wifi Connection Remote Control The Temperature From You Smart Phone |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product design | Multi door |
| Product colour | Black |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Display placement | Inside |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Door hinge | Left/right |
| Recessed handle(s) | Yes |
| Door panel included | Yes |
| Total net capacity | 608 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 39 dB |
| Icemaker | Yes |
| Total gross capacity | 608 L |
| Cooling system | Ventilated |
| Water supply type | External water supply |
| Water filter | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Minimum operating temperature | 16 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Certification | CE, UKCA |
| Fridge net capacity | 393 L |
| No Frost (fridge) | Yes |
| Multi-Airflow system (fridge) | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 2 |
| Number of vegetable drawers | 3 |
| Fridge gross capacity | 393 L |
| Fridge door balconies | 6 |
| Egg balcony | Yes |
| Super Cool function | Yes |
| Fridge interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Freezer net capacity | 215 L |
| Freezer position | Bottom-placed |
| Freezing capacity | 7 kg/24h |
| Storage time during power failure | 10 h |
| Star rating | 4* |
| No Frost (freezer) | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 2 |
| Freezer gross capacity | 215 L |
| Automatic defrost (freezer) | Yes |
| Freezer interior light | Yes |
| Freezer door balconies | 6 |
| Freezer number of vegetable drawers | 4 |
| Fast freeze function | Yes |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer number of doors | 2 |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Convertible compartment | Yes |
| Number of cooling modes | 1 |
| Convertible compartment temperature range | 5 - -18 °C |
| Convertible compartment door balconies | 3 |
| Convertible compartment interior light | Yes |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| High temperature indication | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Wi-Fi | Yes |
| Apps supported | ConnectLife |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 317 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power plug type | Type G |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Width | 912 mm |
| Depth | 725 mm |
| Height | 1785 mm |
| Weight | 128 kg |
| Package width | 968 mm |
| Package depth | 778 mm |
| Package height | 1901 mm |
| Package weight | 137 kg |
| Hisense technologies (food storage) | ConnectLife app, Dual Temperature Zones, Easy-Glide Drawer, Ice Maker, Ice Maker in Freezer, Inverter Compressor, Metal-Tech Cooling, Multi-Air Flow, My Fresh Choice (5°c), PureFlat Design, Recessed Handle, Super Cool, Super Freeze, Tempered glass door, Total No Frost, Touch electronic control, Triple Zone Cooling |
| Country of origin | China |
| Adjustable thermostat | Yes |
Loading
You've added an item to your basket.